مقالات عمومی حفاری

دستگاه حفاری روتاری

دستگاه حفاری روتاری (حفاری چرخشی) نوعی از حفاری با استفاده از مته می‌باشد که سر مته در انتها میله حفاری قرار داده شده و بر روی خاک یا سنگ می‌چرخد.

حفر چاه با تراکتور

حفر چاه با تراکتور در گذشته با شیوه‌های سنتی انجام می‌شد و نام شخص انجام دهنده به‌واسطه این شغل، مقنی یا چاه‌کن بود. البته هنوز هم می‌توان در برخی از مناطق کشور ردپایی از این شغل را پیدا کرد.

انواع مته حفاری

حفاری با کمک انواع مته حفاری که در نوک آن وصل می‌شود، می‌تواند زمین را حفر کند. نوع مته حفاری برای کارهای مختلف و قسمت‌های مختلف زمین فرق می‌کند.

خدمات حفاری راسول در معادن

یکی از مورد استفاده‌ترین وسایل برای استفاده در صنعت معدن برای اکتشاف یا استخراج، دستگاه حفاری راسول در معادن است. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه و نحوه کارکرد آن در ادامه با ما همراه باشید.

تجهیزات حفاری ژئوتکنیکال

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک، ماشین‌آلاتی هستند که با اهداف تحقیقات ژئوتکنیکی با هدف بررسی و نمونه‌گیری از لایه‌های عمقی پوسته‌ی زمین مورد استفاده قرار میگیرند. برای این منظور، می‌توان از تجهیزات متنوعی سود بود. 

دستگاه حفاری چاه آب کوچک

آب‌های زیرزمینی از مهم ترین چرخه آب یا چرخه هیدرولوژی (Hydrologic Cycle) به حساب می‌آید که بعد از تبخیر از آب دریاها و با بارندگی به صورت رودخانه جاری و یا سفره‌های آب زیر زمینی در می‌آیند.

قیمت حفر چاه آب با دستگاه

قیمت حفر چاه آب با دستگاه چگونه محاسبه می‌شود؟ حفر چاه آب معمولا با هدف دست یابی به آب‌های زیرزمینی انجام می‌شود. از سطح زمین، چاهی دایره شکل و در ابعد مشخصی حفر می‌کنند تا در پایان به آب‌های زیرزمینی برسند.

مقالات عمومی

هرچه پیش می‌رویم مقدار آب صفحه‌های زیرزمینی کمتر می‌شوند برای همین حفاری چاه آب نیاز به عمق بیشتری دارد پس نمی‌توانیم با دست شروع به کندن چاه بکنیم. همانطور که می‌دانید کندن چاه با دست علاوه بر سختی، کاری بسیار خطرناک هست.

آیکن حفاری افقی

حفاری افقی (HDD) یک متد ساخت و ساز است که با استفاده از این روش یک تونل زیرزمینی زیر یک مسیر آب یا مناطقی که امکان حفاری در آن ها وجود ندارد مثل زیر ساختمان های مسکونی، دریا و رودخانه حفر می شود.

حفاری با راسول

ما برای کشف و استخراج از معادن نیاز به انجام عملیات‌های حفاری داریم. برای این کار از ابزار‌های مختلفی استفاده می‌کنیم؛ که یکی از کاربردی ترین دستگاه‌ها، دستگاه حفاری با راسول است.

قیمت دستگاه راسول دیزلی

محصولات و تجهیزات حفاری به علت کاربرد اختصاصی در صنعت و معدن، متقاضیان و عرضه‌کنندگان خاص خود را دارند. در واقع عملیات حفاری و یا کرگیری از سری فعالیت‌هایی هستند که باید توسط متخصص با دستگاه‌های ویژه انجام شوند.

دستگاه کرگیری هیلتی

دستگاه کرگیری هیلتی یک ابزار بسیار قوی برای مغزگیری و برش در مصالح است که در عمران نقش محسوسی دارد. مصالح مختلفی مانند بتن، آسفالت، سنگ، کاشی، آجر و دیگر مواد جامد را برش می‌‌دهد.

اصول حفاری چاه آب

در این مقاله از آرمیکو قصد داریم تا در رابطه با انواع روش ها و مراحل حفاری چاه آب دستی، حفاری چاه آب با دستگاه روتاری و دستگاه ضربه‌ای توضیحات در اختیار شما قرار دهیم.

لوله کیسینگ چیست

لوله کیسینگ از انواع لوله های کاربردی در مهندسی حفاری است که وظیفه آن جداسازی ستون چاه از محیط مخزن است.

لوله کیسینگ چیست

در حفاری آبرفت عمیق و عمليات احداث تونل‌ها و فضاهاي امن زيرزميني همواره چالش‌ها و مشكلات متعددي وجود دارد.

لوله کیسینگ چیست

حفاری پودری یکی از روش‌های حفاری اکتشافی است که به‌صورت کلی یک تکنیک دستی به‌حساب می‌آید.

حفاری جویبار

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با نکات مهمی که در حفاری جویبار اهمیت دارند صحبت کنیم

حفاری جوغن

 در این پست قصد داریم در رابطه با نکات مهمی درباره حفاری جوغن با شما به گفتگو بپردازیم.

حفاری جوغن

 روش های مختلفی برای حفاری تونل وجود دارد که در این مقاله به مهمترین آنها می پردازیم.

باریت حفاری

در ادامه این مقاله آرمیکو قصد داریم تا به بررسی هرآنچه که لازم است درباره باریت حفاری بدانید، بپردازیم.

تجهیزات ایمنی حفاری

بطور کلی در هر محیط کارگاهی، خطرات بالقوه‌ای وجود دارد که لازم است باتوجه به این خطرات، برای تجهیزات ایمنی حفاری اهمیت ویژه‌ای قائل بود.

حفاری تونل اتریشی

می‌توان حفاری تونل به روش اتریشی را یکی از نوین‌ترین روش‌های حفاری در معادن دانست.

جامبو دریل

به آن دسته از دستگاه‌های واگن دریل‌ که بیش از یک چاله‌زن دارند؛ دستگاه جامبو دریل گفته می‌شود. در این مقاله به بررسی دستگاه واگن دریل می پردازیم.

حفاری پیشرفته

حفاری پیشرفته از تکنیک های مختلف تشکیل شده است. در این مقاله به انواع حفاری جهت دار و سایر روش ها پرداختیم.

حفاری معادن سنگ آهن

عملیات حفاری معادن سنگ آهن در ۴۸ کشور دنیا، از جمله ایران صورت می‌گیرد که بیش از ۹۵٪ درصد آهن استخراج شده در صنعت فولادسازی کاربرد دارد.

حفاری جهت دار

حفاری جهت دار به نوعی از حفاری می گویند که در آن برای رسیدن به نقطه هدف به دلیل وجود مانعی مجبور می شویم از مسیر اصلی منحرف شویم.

جار حفاری

حفاری جهت دار به نوعی از حفاری می گویند که در آن برای رسیدن به نقطه هدف به دلیل وجود مانعی مجبور می شویم از مسیر اصلی منحرف شویم.

معادن روباز

حفاری جهت دار به نوعی از حفاری می گویند که در آن برای رسیدن به نقطه هدف به دلیل وجود مانعی مجبور می شویم از مسیر اصلی منحرف شویم.

استخراج انباره ای

استخراج انباره ای یکی از روش‌هایی است که در معادنی که به صورت کانسارهای باریک هستند به کمک می‌آید.

حفاری ضربه ای

حفاری ضربه ای در صنعت ساخت و ساز و با انواع ابزارها استفاده می‌شود که هر یک دارای خصوصیات متفاوتی است.

دکل حفاری

دکل حفاری مهم‌ترین وسیله برای حفر انواع چاه‌ است. از آغاز بشریت تا کنون انسان‌ها به دلایل مختلف چاه حفر می‌کردند.

اوگر حفاری

اوگر حفاری یک روش حفاری است که در آن از یک پیچ بزرگ مارپیچی برای استخراج مواد از زمین استفاده می‌شود.

مخروط افت چاه آب

 انسان آب را از سفره‌های آب زیرزمینی و با استفاده از چاه خارج و مصرف می‌کند. این خروج آب اگر بی رویه انجام شود منجر به تشکیل مخروط افت چاه آب می‌شود

حفاری و تزریق

حفاری و تزریق دو فناوری مهم و حیاتی در صنعت ساختمانی هستند. در این روش، ابتدا با استفاده از دستگاه حفاری، سوراخی در زمین حفر می‌شود. سپس، با استفاده از دستگاه تزریق، مواد به داخل زمین تزریق می‌شوند.

سیستم تاپ درایو

گرداننده فوقانی یا Top Drive یکی از ابزارهای مهم در صنعت حفاری است که برای انتقال حرکت دوار از سیستم پایه حفاری به لوله‌های حفاری استفاده می‌شود. به عبارت ساده‌تر، سیستم تاپ درایو به صورت مستقیم با لوله‌های حفاری در تماس است و حرکت دوار را به لوله‌ها منتقل می‌کند.

داغ شدن کمپرسور

کمپرسور به عنوان یک قطعه کلیدی در صنایع مختلف، مانند صنعت خودرو، سیستم‌های تهویه مطبوع و یخچال‌ها، استفاده می‌شود. داغ شدن کمپرسور، مسئله‌ای است که می‌تواند باعث مشکلاتی مانند خرابی سیستم، کاهش عمر مفید، و در نتیجه، توقف تولید شود.

حفاری آب های ژرف

حفاری آب های ژرف یا حفاری منابع آب زیر زمینی فرایندی است که در آن چاه‌های عمیقی در زمین حفر می‌شوند تا به منابع آب زیرزمینی دسترسی داشته باشیم.

گل حفاری

گل حفاری یک ماده حفاری مهم است که در صنعت حفاری، به‌عنوان یک محلول حفاری و خنک کننده مته، برای حفر چاه های نفت، گاز و آب استفاده می‌شود.

بگ فیلتر

فیلتر کیسه ای (bag filter) یکی از تجهیزات صنعتی است که از اهمیت بالایی برخوردار است. این دستگاه ذرات گرد و غبار را کنترل کرده و آلودگی های موجود در محیط های صنعتی را جمع می کند. این دستگاه دی اکسید گوگرد و دیگر ذرات گرد و غبار را که به صورت جدی برای کارکنان خطرناک بوده و سمی هستند را کنترل می کند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال یک نوع از کمپرسور های دورانی محسوب می شود که در تراکم حجم بالایی از گاز و رساندن آن به دما و فشار بالا کاربرد مناسبی دارد. در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع هوا از این نوع کمپرسور استفاده می شود.

کمپرسور جابجایی مثبت

کمپرسور جابجایی مثبت گاز را از یک ناحیه به ناحیه ای دیگر منتقل کرده و از یک جز رفت و برگشتی برای فشرده سازی سیال استفاده می کنند. در این مقاله درمورد انواع مختلف کمپرسور، کاربردهای آن و جنبه های مختلف کمپرسور خواهیم خواند.

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری نسبت به دیگر کمپرسور ها از مصرف انرژی و برق کمتری برخوردار است و با راندمان بالایی که دارد کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارد. کمپرسور روتاری اکثرا در قسمت های شمالی و غربی کشور به علت بالا بودن فشار هوا در این قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نمک حفاری

نمک حفاری برای بالا بردن استحکام دیواره چاهی که قرار است حفاری در آن انجام شود، استفاده می شود. به ویژه اگر زمین حفاری از ساختار شن و ماسه تشکیل شده باشد، این کار با بالا بردن تراکم گل و لای دکل حفاری را در محیط امن تری قرار می دهد. نمک حفاری علاوه بر انجام حفاری روی سطح زمین، در مقاوم سازی برای حفاری دریایی نیز امکان پذیر است.

آزمایش انواع خاک

در انواع آزمایش خاک، متناسب با عملی که قرار است در خاک صورت گیرد، به بررسی خاک و املاح موجود در آن پرداخته می‌شود. از ساخت و ساز گرفته تا استخراج طلا و حتی کشاورزی، باید اقدام به آزمایش خاک کرد. به عنوان مثال در صنعت کشاورزی، باید خاک حاصلخیز بوده و دارای ویژگی‌های خاص برای پرورش انواع گیاهان باشد.

آزمایش تراکم خاک

جهت کاهش تخلخل خاک، از آزمایش تراکم خاک استفاده می شود. در این آزمایش با استفاده از انرژی مکانیکی، هوا از خاک خارج شده که با افزایش چگالی خاک همراه است. به عنوان مثال، برای ایجاد باند فرودگاه و راه‌سازی باید خاک را آماده‌سازی کرد؛ چون در بعضی از مواقع، تراکم خاک پایین است.

آزمایش نفوذ استاندارد

از آنجایی که این نوع طبقه بندی‌ها تحت شرایط فیزیکی خاصی انجام می‌شود، لزوما عملکرد انواع خاک در سایر شرایط فیزیکی، یکسان نخواهد بود. طبقه بندی انواع خاک، نوعی ابزار کاربردی و موثر در مهندسی است.

آزمایش نفوذ استاندارد

آزمایش درصد رطوبت خاک با هدف تعیین وزن آب موجود در دانه های خاک انجام می شود. این نوع آزمایش، یکی از اصلی ترین آزمایشات مکانیک خاک است.

آزمایش نفوذ استاندارد

به فضای خالی ایجاد شده بين ذرات خاک كه درون آن ­فضا هوا، گاز یا آب وجود دارد؛ تخلخل خاک می‌­گویند. تخلخل خاک به عواملی همچون بافت خاک، استحکام ساختار، عمليات زراعی و شرايط محيطی بر روی ساختار خاک بستگی دارد.

آزمایش نفوذ استاندارد

حد روانی خاک به مقدار رطوبت خاک­های چسبنده بر اساس درصد، گفته می­شود. این مقیاس طبق یک حدود تعریف شده قراردادی محاسبه می شود و مفهومی بین حالت نیمه روان و خمیری خاک است. به طور کلی هرچه میزان آب جذب شده توسط خاک افزایش می ­یابد، خاك­های ريزدانه حالت­های متفاوتی پیدا می­کنند.

آزمایش نفوذ استاندارد

طبقه ‌بندی خاک به روش آشتو (aashto) یا طبقه بندی PRA، از جمله روش‌های مهم طبقه‌بندی خاک است که پس از روش طبقه‌بندی یونیفاید، کاربرد زیادی برای نامگذاری خاک دارد.

آزمایش نفوذ استاندارد

هدف از انجام آزمایش دانه بندی خاک این است که با استفاده از تجزیه و تحلیل غربال آزمایشگاهی، مشخص‌کردن توزیع اندازه دانه‌ها بر حسب درصد جرمی برای هر بخش دانه رس، سیلت، ماسه، شن و سنگفرش است که به‌موجب آن، ریزدانه‌ها در خاک تعیین می‌گردد.

آزمایش نفوذ استاندارد

علم ژئوتکنیک بهسازی خاک سبب افزایش طول عمر خاک و بهبود عملکرد آن می‌شود. بهسازی خاک در واقع فرایندی است که در راستای بهبود ویژگی‌های خاک نظیر استحکام، تراکم‌پذیری، نفوذپذیری، رطوبت، افزایش عملکرد خاک و کاهش مشکلات زمین نقش مهمی دارد.

آزمایش نفوذ استاندارد

آزمایش هیدرومتری خاک برای تعیین کیفی و توزیع اندازه ذرات، ریزدانه خاک کاربرد دارد. جهت ارزیابی ریزدانه خاک با محدوده ای از اندازه ذرات ترسیم می‌شود. توجه داشته باشید که این آزمایش را نمی­‌توان برای سنجش خاک­‌های درشت دانه به کار برد.

آزمایش نفوذ استاندارد

آزمایش نفوذ مخروط (cpt)، یک از آزمایش‌های مهم در زمینه مکانیک خاک بوده که طی آن از نفوذ یک مخروط به درون خاک استفاده می‌شود. در نهایت با اندازه‌گیری مقاومت نوک و جداره مخروط، اطلاعات بسیار مهمی در خصوص ویژگی‌های خاک به دست می‌آید.

آزمایش نفوذ استاندارد

به طور کلی به میزان توانایی خاک برای انتقال دادن مایعات و گازها از درون خود، نفوذ پذیری خاک یا Permeability گفته می­‌شود. مجموعه‌ای از ذرات جامد خاک هنگامی که کنار هم قرار می‌­گیرند توده خاک را تشکیل می­‌دهند.

آزمایش نفوذ استاندارد

آزمایش پرسیومتری (فشارسنجی)، یکی از پرکاربردترین آزمایش‌های صحرایی ژئوتکنیکی است که انجام آن اطلاعات بسیار مفیدی درباره خاک یک منطقه در اختیار محققان قرار خواهد داد.

آزمایش نفوذ استاندارد

تست ژئوتکنیکی دیلاتومتری (Dilatometer)، رفتار خاک تحت بارگذاری افقی بررسی می‌شود. اجرای آسان، هزینه مقرون به صرفه، عدم نیاز به سنسورهای خاص و پیچیده، نتایج دقیق و قابل اعتماد و ارائه نتایج یکسان در شرایط مختلف، از جمله مزایا آزمایش دیلاتومتری است.

آزمایش نفوذ استاندارد

آزمایش لرزه‌نگاری دانهول (Downhole Seismic Test)، یکی از پرکاربردترین تست‌های ژئوفیزیکی است. اطلاعات کیفی مفیدی درباره خاک منطقه در اختیار مهندسین قرار می‌دهد.

آزمایش نفوذ استاندارد

اجزای زیربندی ماشین‌آلات راهسازی و حفاری که امور مرتبط با راهسازی و استخراج معادن را انجام می‌دهند، در واقع مهم‌ترین و کاربردی ترین بخش‌های این ماشین‌ها هستند.