آزمایش انواع خاک

 به مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که اطلاعات جامعی از سنجش کیفیت و مزیت خاک در اختیار ما قرار می‌دهند، آزمایش خاک می‌گویند. در آزمایش انواع خاک، متناسب با عملی که قرار است در خاک صورت گیرد به بررسی خاک و املاح موجود در آن می‌پردازند. از بررسی خاک برای ساخت سازه گرفته تا استخراج طلا همگی به‌وسیله آزمایش خاک صورت می‌گیرد.

برای مثال برای کشاورزی باید خاک ما حاصلخیز و دارای ویژگی‌های خاص برای پرورش گیاهان باشد. هر خاکی برای رشد یک محصول خاص مناسب است که برای آگاهی از نوع گیاه و گرفتن نتیجه مطلوب، آزمایش‌های خاصی انجام می‌شود. در ادامه از مقالات عمومی آرمیکو، به طور دقیق به توضیح انواع آزمایش خاک می‌پردازیم.

آزمایش خاک ساختمان

مهندسین و تمام افرادی که تصمیم به ساخت‌وساز دارند باید قبل از خرید زمین و ساخت بنا، به یک سری نکات مهم و ضروری توجه داشته باشند.

  • برای ساخت باید بتوانید مجوز ساخت را از سازمان نظام‌مهندسی بگیرید.
  • مدارک لازم برای اخذ جواز ساخت، انجام‌دادن تست خاک است. با آزمایش انواع خاک میزان مقاومت آن سنجیده می‌شود.
  • بعد از انجام آزمایش نتایج را به مهندس محاسب گزارش دهید. مهندس محاسب یک مهندس عمران حرفه‌ای است که کار او محاسبه فنی ابعاد و ارائه نقشه برای اجرای ساختمان است.
  • پس برای ساخت سازه خود ابتدا یک آزمایشگاه خاک مناسب و معتبر را پیدا کنید. در ادامه بعد از انجام قرارداد، آزمایشگاه روی خاک حفاری‌های دستی و ماشینی انجام می‌دهد. در آخر سازمان نظام‌مهندسی آزمایش‌های شما را تأیید و دفترچه مکانیکی خاک را صادر می‌کند.

 آزمایش خاک کشاورزی

برای اینکه بتوانید گیاهانی با رشد مناسب و محصولی مرغوب پرورش دهید در ابتدا باید نسبت به خاکی در آن کشاورزی می‌کنید، اطلاعات کسب کنید. خاک از اجرای مهم کشاورزی و منبع تغذیه گیاهان است؛ اگر خاک کشاورزی مناسب نباشد گیاه نمی‌تواند مواد معدنی موردنیاز خود را از خاک بگیرد و به‌خوبی رشد کند.  قبل از تصمیم به کشاورزی باید نسبت به کیفیت خاک اطمینان حاصل کرد. این امر با انجام انواع آزمایش خاک کشاورزی صورت می‌گیرد.

با انجام تست خاک کشاورزی از ساختار خاک و میزان املاح موجود در آن آگاه می‌شویم. از مزایا این آزمایش این است که ما با اطلاعات به‌دست‌آمده از خاک متوجه می‌شویم چه محصولی در آن به‌خوبی رشد می‌کند؛ برای مثال اگر قصد ما کاشت پسته است آیا خاک آن ویژگی‌هایی مثل شوری را دارد یا خیر. آزمایش خاک، یک دفترچه راهنما برای معرفی کاشت محصولی متناسب با شرایط خاک است.

مطلب پیشنهادی: با یکی دیگر از انواع آزمایش خاک؛ یعنی آزمایش دانه بندی خاک آشنا شوید.

آزمایش خاک کشاورزی

 آزمایش خاک دانشگاهی

در بعضی از مواقع به دانشجویان پروژه‌هایی مانند آزمایش میزان تخلخل خاک و درصد اشباع آن و دیگر آزمایش‌ها واگذار می‌شود. در واقع هدف از انجام انواع آزمایش خاک توسط دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا، ارائه پایان‌نامه است. پس از بررسی پایان‌نامه توسط اساتید اگر نتایج آزمایش‌ها حاوی اطلاعات باارزش و مفید باشد به‌عنوان مقاله پژوهشی در دستور چاپ قرار می‌گیرد.

 آزمایش خاک طلا

عناصر ارزشمندی مانند طلا، نقره و… در برخی از خاک‌ها وجود دارند. تشخیص این معادن خاک باارزش نیاز به انجام آزمایش‌های شیمیایی دارد. در انواع آزمایش خاک برای پی‌بردن به این عنصر گران‌قیمت از اسیدها و شناساگرهای دقیق استفاده می‌شود تا درصد خلوص عناصر موجود در خاک مشخص شود. بعد از تشخیص میزان ارزشمندی خاک اگر درصد خلوص عنصر طلا بالا باشد اقدامات لازم برای استخراج طلا از خاک صورت می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: آزمایش نفوذ استاندارد

 جمع بندی

با انجام انواع آزمایش خاک می‌توان اطلاعات جامعی از میزان مقاومت، املاح موجود در آن و مقدار ارزشمندی خاک به دست می‌آید. این اطلاعات به‌عنوان یک دفترچه راهنما عمل می‌کند تا نسبت به انجام هر کاری از جمله ساخت‌وساز، کشاورزی و استخراج عناصر ارزشمند حرفه‌ای عمل کنیم. انجام تست خاک سبب می‌شود تا نتایج کار ما مفید و ثمربخش باشند و نتیجه مطلوب و هدفمندی به دست آید.

آزمایش خاک کشاورزی