اوگر حفاری چه کاربردی دارد؟ ( ۵ مزیت + ۲ عیب مهم)

قدمت حفاری اوگر یا حفاری با مته (حفاری مارپیچ) به 250 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، زمانی که ارشمیدس اولین مته مارپیچی را اختراع کرد و به وسیله آن آب را به سمت بالا هدایت کرد. این روش بعدها همچنان مورد استفاده قرار گرفت و بنابراین یکی از قدیمی‌ترین فناوری‌ها در جهان و صنایع مرتبط است.

حفاری مته یک روش حفاری است که از یک پیچ بزرگ مارپیچی برای استخراج مواد از زمین استفاده می‌شود. هنگام حفاری، مته مارپیچی در خاک پیچ می‌شود و مواد به طور خودکار به‌دلیل چرخش دستگاه خاک به بالا منتقل می‌شود.

اوگر حفاری چیست؟

مته مارپیچ ابزاری است که برای سوراخ کردن سطوح مختلف مانند زمین، فلزات و مواد استفاده می‌شود. ممکن است مته‌ها با نام‌های دیگری مانند ابزارهای حفاری یا سوراخ‌کننده‌ها، ویمبل‌ها یا جیملت‌ها خوانده ‌شوند. از این ابزار می‌‌توان برای کارهای مختلف با تعویض مته‌ها استفاده کرد.

اوگر حفاری، نوک تیز و در اندازه‌ها و انواع متفاوت وجود دارند. حتی می‌توان اوگرهای دستی تهیه کرد یا مدل‌هایی را طراحی کرد که می‌توانند به بیل مکانیکی، جرثقیل یا سایر تجهیزات موتوری برای کارهای بزرگتر متصل کرد.

پس مانند بسیاری از ابزارهای تخصصی دیگر، فقط یک نوع مته یا مته حفاری وجود ندارد و آن‌ها را می‌توان برای اهداف مختلف حفاری دید که هر نسخه برای کار یا نیاز خاصی طراحی شده است. اوگرهای حفاری‌ را می‌توان با نام‌های مختلفی نیز شناسایی کرد  مانند مته‌های زمینی برقی، مته‌های دانه‌ای و اوگر‌های یخ.

اوگر حفاری چیست

اندازه‌های متداول اوگر حفاری چیست؟

اوگرهای حفاری تقریباً در هر اندازه‌ای یافت می‌شوند. از یک واحد دستی با اندازه متوسط گرفته تا واحدهایی که پشت تراکتور بکسل می‌شوند. به طور معمول، اندازه اوگر حفاری در قطرهای 4 اینچ،6 اینچ، 8 اینچ، 12 اینچ و 18 اینچ موجود است.

عمق موجود برای این مته‌ها معمولاً 3 و 4 فوت است اما اوگرهایی وجود دارند که به شما امکان سوراخ کردن در عرض و عمق بیشتری می‌دهند. هر پروژه‌ای که شامل سوراخ‌هایی وسیع‌تر و عمیق‌تر از موارد ذکر شده در بالا باشد به مدل‌های متصل به جرثقیل یا یدک‌کش نیاز دارد.

موارد استفاده اوگر حفاری چیست؟

اوگر حفاری عمدتا برای سوراخ کردن استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای صنعتی معمولی آن شامل حفاری سوراخ برای پست‌های خورشیدی، تیرهای تلفن و پست‌های عرشه می‌باشند. اوگرها به صرفه‌جویی در زمان و کار کمک کرده و جریان و تداوم بهتر کار را ممکن می‌سازند.

این موارد زمانی که لازم است چندین سوراخ با قطر یکسان در طول یک پروژه حفر شوند، ارزش بیشتر این ابزار را نشان خواهد داد. علاوه بر مصارف صنعتی می‌توان از اوگرهای حفاری به روش‌های دیگری نیز استفاده کرد، مانند:

 • حفاری روی چوب یا درختان برای استخراج شربت افرا توسط یک اوگر چوبی

 • استفاده در پروژه‌های خانگی کوچک مانند باغبانی توسط اوگر دستی

 • حفر سوراخ در یخ برای ماهیگیری توسط اوگر یخ

انواع اوگر حفاری چیست؟

در ادامه برخی از متداول‌ترین انواع اوگرهای حفاری موجود در بازار معرفی می‌کنیم:

اوگر یخ

کاربرد اوگرهای یخ سوراخ کردن و خرد کردن یخ است. تیغه‌های این دستگاه صرفا جهت برش و خرد کردن یخ طراحی، تیز و شکل داده شده‌اند. این اوگرها معمولاً در تجهیزات غذایی تجاری یا صنعتی برای خرد کردن یخ برای غذا و نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اوگر یخ برای ماهیگیری در یخ نیز استفاده می‌شود و می‌تواند لایه‌های ضخیم یخ را سوراخ کند. اوگرهای یخ تیغه‌های بسیار تیزتری نسبت به نمونه خاکی آن دارند و به وسیله این تیغه‌های تیزتر، اوگر می‌تواند یخ را بدون ایجاد ترک‌های خطرناک سوراخ کند.

اوگر زمین

اوگر حفاری زمین برای ایجاد سوراخ در زمین است و شامل یک لوله یا میله فلزی چرخان است که یک یا چند تیغه به انتهای پایینی آن متصل است. اوگر زمینی برای بریدن یا خراش دادن زمین و خاک طراحی شده است. این مته‌ها معمولاً توسط کشاورزان و باغدارانی برای کاشت محصولات استفاده می‌شوند.

اوگر غلات

هدف از اوگر غلات انتقال مقادیر زیاد دانه است. اوگر دانه با یک لوله بزرگ دارای یک محور جامد ساخته شده که مارپیچی در اطراف آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند. دانه‌ها به سمت بالا کشیده می‌شوند و به داخل شفت رانده  و از انتهای دیگر خارج می‌شوند. در انتها دانه‌ها در یک سطل یا سیلو یا در برخی موارد مستقیماً در یک کامیون برای حمل و نقل سرریز می‌شوند.

اوگر دستی

اوگر دستی معمولاً برای حفر سوراخ‎‌هایی با عمق کم استفاده می‌شود و معمولاً برای مواردی مانند زیر به کار می‌رود:

 • جمع‌آوری نمونه خاک

 • ایجاد سوراخ

 • ساخت و ساز محیطی

 • معدن

 • رفع گرفتگی فاضلاب

 • یافتن برخی مواد زیرزمینی که ممکن است حفاری آن‌ها به ابزارهای برقی آسیب برساند.

اوگر دستی حفاری

اوگر باغ

اوگرهای باغی بسیار شبیه به مته‌های صنعتی هستند و معمولا دستی، سبک وزن و به طور قابل توجهی مقرون به صرفه هستند. از اوگر باغی برای حفر سوراخ در حصار، لامپ‌های گیاهی و سایر اهداف باغبانی و محوطه‌سازی باغی استفاده می‌شود. اوگر باغچه بسیار کارآمدتر از بیل است و برای ریشه گیاهان تماس بهتری با خاک ایجاد می‌کند.

مزایا و معایب اوگر حفاری چیست؟

استفاده از اوگر حفاری مزایای زیادی دارد از جمله اینکه:

 • قابلیت حفاری عمیق دارد.

 • سیالات حفاری با فناوری اوگر (که نمونه تمیزتری را برای پروژه‌های زیست محیطی فراهم می‌کند) مورد نیاز نیست.

 • طیف وسیعی از قطرها برای اوگر حفاری وجود دارد که در دسترس است.

 • اصولا بر روی هر دکل یا کامیونی قابل نصب و استفاده است.

 • یک فناوری مقرون به صرفه در صنعت است.

اما، مانند هر روش حفاری، اوگر حفاری نیز معایبی دارد:

 • توانایی محدودی در پرکردن بتن، آجر و چوب و خاکریز متراکم دارد.

 • این روش زباله بیشتری نسبت به روش‌های دیگر حفاری تولید می‌کند که باید دفع شود.

چه زمانی اوگر حفاری استفاده می‌شود؟

این فناوری بسیار متنوع است و می‌توان از آن در پروژه‌های زیست محیطی، ژئوتکنیکی، آبگیری و ساخت و ساز استفاده کرد. عمده‌ترین دلایل استفاده از آن در حفاری خاک، تنظیم چاه‌، جمع‌کردن آب‌های زیرزمینی و جمع‌آوری داده‌های زمین‌شناسی است.

اوگر حفاری برای موارد زمین‌شناسی حاوی ماسه، شن و خاک رس عالی است. اگر به حفر سوراخ‌های عمیق نیاز باشد بهترین انتخاب است زیرا بسیاری از روش‌های دیگر نمی‌توانند به عمقی که اوگر حفاری می‌کند، سوراخ ایجاد کنند.

سخن پایانی

انواع اوگر حفاری ابزار مهمی برای پروژه‌های مختلف هستند. از پروژه‌‎های باغبانی و محوطه‌سازی در مقیاس کوچک گرفته تا حفاری چاله‌های عمیق و حفاری چاه نفت. از اوگر دستی گرفته تا مته‌های بزرگتر که برای فعالیت به تجهیزات موتوری سنگین نیاز دارند، انتخاب‌های متعددی وجود دارد که به شما در انجام امور کمک خواهند کرد.

در بیشتر موارد نیاز به خرید اوگر نیست و شما می‌توانید اوگر حفاری مورد نیازتان را اجاره کنید و بنابراین نیازی به صرف هزینه هنگفت ندارید. اگر از تجهیزات سنگین مانند بیل مکانیکی استفاده می‌کنید، حتما باید برای انجام این کار به اندازه کافی آموزش دیده و مجهز باشید و در انتها برای استفاده از هر نوع ابزار یا تجهیزاتی، ایمنی همیشه باید اولویت کار شما باشد.

سوالات متداول

آیا می‌توان از اوگر حفاری در دریل برقی استفاده کرد؟

بله برخی از اوگرها را می‌توان در یک مته برقی استفاده کرد.

آیا از اوگر زمینی می‌توان برای یخ استفاده کرد؟

خیر تیغه‌های اوگر یخ به طور قابل توجهی تیزتر از هر اوگر دیگری هستند و اگر سعی کنید از اوگر زمینی برای سوراخ کردن یخ استفاده کنید احتمالاً هم به اوگر و هم به یخ آسیب خواهید زد.

اوگر