کمپرسور اسکرال چیست؟ + معرفی 6 نوع کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال یکی از تجهیزات مهم است که در صنایع مختلف کاربرد زیادی داشته و از اهمیت بالایی برخوردار است. نحوه عملکرد کمپرسورهای اسکرال توسط دو مارپیچ است که یکی از مارپیچ ها ثابت بوده و دیگری در حال دوران خواهد بود. این دوران باعث می شود که دما بالا رفته و گاز فشرده شود. در این مقاله از آرمیکو به طور کامل درمورد کمپرسور اسکرال صحبت خواهیم کرد. آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند به صورت زیر است:

·         کمپرسور اسکرال چیست؟

·         از چه اجزایی تشکیل شده است؟

·         نحوه عملکرد کمپرسور اسکرال به چه صورت است؟

·         کاربرد کمپرسور اسکرال چیست؟

·         انواع برند کمپرسور اسکرال

·         روغن کمپرسور

·         و…

کمپرسور اسکرال چیست؟

کمپرسور اسکرال (Scroll compressor) یک نوع کمپرسور دورانی است که در دسته کمپرسورهای جابجایی مثبت قرار می گیرد. این کمپرسور معمولا در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع مثل هواساز ها، اسپیلت ها و چیلرها استفاده شده و در ظرفیت های 18 تا 35 کیلووات فعالیت دارد. کمپرسورهای اسکرال از فناوری پیشرفته ای برخوردار هستند. این دستگاه ها از دو مارپیچ متحرک و ثابت تشکیل شده و نحوه عملکرد آن این گونه است که مارپیچ ها در حال گردش باعث فشرده شدن گاز و بالا رفتن دما و فشار آن می شوند. کمپرسور اسکرال شامل سه مرحله مکش، تراکم و تخلیه است که هر سیکل آن عبارت است از:

 • مرحله مکش

با شروع کار دستگاه، مرحله مکش آغاز می شود. این مرحله جریان گاز سرد از شیر ورودی به داخل دستگاه فرستاده شده و رزوه اغاز به چرخش می کند و جریان گاز را داخل مارپیچ گیر می اندازد.

 • مرحله تراکم

مرحله تراکم، مرحله ای است که مارپیچ دورانی تراکم ایجاد کرده و جریان گاز در فضای ایجاد شده بین دو مارپیچ پیش می رود. در این مرحله دما و فشار با افزایش رو به رو می شود.

 • مرحله تخلیه

در این مرحله گاز به انتهای مسیر رسیده و به وسیله شیر تخلیه وسط مارپیچ به بیرون هدایت می شود.

کمپرسور اسکرال چیست؟

کمپرسور اسکرال چه اجزایی دارد؟

کمپرسورهای اسکرال دارای ساختاری هرمتیک یا بسته ای هستند و همه تجهیزات کمپرسور درون یک پوسته سیلندری محبوس هستند. به همین جهت این کمپرسور ها قابلیت تعمیر را ندارند و در صورت خرابی باید تعویض شوند. اجزای تشکیل دهنده اسکرال عبارت است از:

 • مارپیچ های حلزونی ثابت بیرونی
 • مارپیچ حلزونی دوران کننده (درون دستگاه)
 • روتور
 • پمپ تخلیه روغن
 • استاتور
 • یاتاقان زیرین
 • لوله تخلیه
 • لوله مکش
 • میل لنگ
 • و…

نحوه کار کمپرسور اسکرال چیست؟

گاز بین روتورها که یکی متحرک و دیگری ساکن است به تله افتاده و بعد از این که محفظه به سمت مرکز حرکت می کند، گاز مورد تراکم قرار می گیرد. در آخر گاز فشرده رو به روی دهانه خروجی قرار گرفته و به بیرون منتقل می شود. این کمپرسور شامل نسبت تراکم ذاتی است و فاقد سوپاپ می باشد. بدون سوپاپ بودن کمپرسور اسکرال یکی از دلایل برتری بر کمپرسور تناوبی است. این امر موجب می شود تا جریان گاز به طور پیوسته در جریان بوده و بدون برگشت و با کمترین سر و صدا کار خود را انجام دهد.

از همین رو بسیاری از سازندگان وسایل خانگی بسیار زیاد به این کمپرسور علاقه مند شده و در بسیاری از لوازم خانگی مثل یخچال، فریزر، کولر و دیگر وسایل از این دست استفاده شود. نحوه عملکرد این کمپرسور به این صورت است که قطعه ها داخل یکدیگر رفته و اسکرال متحرک داخل اسکرال ثابت حرکت کرده و با توجه به فاصله لبه های هر دو قطعه گاز مبرد از قسمت سمت چپ مکیده شده و با فشار از مرکز اسکرال با فشار زیاد خارج می شود. این قسمت به قسمت سمت راست لوله که قسمت دهش است متصل شده و با دورانی که انجام می دهد منجر به فشرده شدن گاز و بالا رفتن فشار و دمای آن می شود. از این کمپرسور ها در صنعت حفاری هم استفاده شده و بسیار کاربرد دارد.

نحوه کار کمپرسور اسکرال چیست؟

کاربرد کمپرسور اسکرال چیست؟

کمپرسور اسکرال به دلیل پایین بودن فرسایش قطعات و حداقل میزان از دست دادن انرژی، همچنین بالا بودن راندمان کار هنگام استفاده از این کمپرسور، مورد استقبال و محبوبیت طیف گسترده ای از صنایع لوازم خانگی، برای وسایلی مثل کمپرسور یخچال، سردخانه، کولر های گازی، چیلر و… قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که کمپرسور اسکرال نتواست موفقیتی که در صنعت تبرید کسب کرده بود را در تولید هوای فشرده نیز به دست آورد، اما با این حال از این کمپرسور در تولید هوا هم استفاده می شود. از جمله کاربرد های گسترده این کمپرسور در صنایع مختلف عبارت از:

 • سیستم تهویه مطبوع خودرو ها
 • هوای مورد نیاز برای ابزار دقیق در شرکت اطلس کوپکو
 • سیستم های تهویه برای هوای مطبوع در لوازم خانگی
 • استفاده در کنترلر های پنوماتیکی
 • استفاده اساسی در آزمایشگاه ها و لابراتورها
 • کاربرد گسترده ای در زمینه امور بیمارستانی، دانپزشکی و پزشکی
 • کاربرد در تجهیزات اپتیکی
 • و…

انواع برند کمپرسور اسکرال چیست؟

کمپرسور اسکرال دارای سه ویژگی کلیدی مثل کیفیت و راندمان بسیار بالا و مصرف بهینه انرژی دریافتی و برخورداری از جدیدترین تکنولوژی برودتی است. به طور کلی ایم کمپرسور ها را می توان بر اساس سرعت دوران آن ها دسته بندی کرد که دو نوع کمپرسور اسکرال عبارت است از:

 1. کمپرسور اسکرال با سرعت متحرک در این نوع کمپرسور سرعت دوران مارپیچ و قابل کنترل و کم و زیاد کردن است و با کمک می توان به کنترل مقدار مبرد متراکم پرداخت.
 2. کمپرسور اسکرال سرعت ثابت : در این نوع کمپرسور سرعت در مارپیچ ثابت بوده و نمی توان به کنترل و مدیریت آن اقدام نمود و تنها راه کنترل ظرفیت این کمپرسور ها خاموش و روشن کردن آن ها است.

شرکت های متعددی در جهان به ساخت کمپرسور اسکرال پرداخته اند که معتبرترین آن ها در بازار ایران موجود است. این کمپرسور ها دارای خدمات پس از فروش بوده و در صورت خرابی و یا داغ شدن کمپرسور قابلیت تعمیر دارد. از جمله معتبرترین شرکت ها در زمینه تولید کمپرسور اسکرال عبارت است:

 • شرکت کوپلند
 • شرکت دایکین
 • شرکت بیتزر
 • شرکت پاناسونیک
 • شرکت دانفوس

قیمت کمپرسور اسکرال چند است؟

در ادامه به عنوان بهترین شرکت ساخت کمپرسور اسکرال دانفوس به معرفی بهترین مدل های کمپرسور این برند میپردازیم.

 • کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ058

این مدل کمپرسور ساخت یک شرکت دانمارکی است که دارای صدای کم و بازده بالا بوده و در برابر اورلود محافظت بالایی دارد. همچنین کمپرسور از مدار داخلی محافظ در موتور استفاده شده است. در این مدل کمپرسور توان خروجی معادل 7.5 اسب بخار بوده و ظرفیت برودتی این محصول BTU 44400 در ساعت است.

 • کمپرسور اسکرال مدل MLZ048

در این مدل کمپرسور، تنها دو المان محرک وجود داشته و از همین علاوه بر بازده بالایی که دارد از صدای کمی نیز برخوردار است. توان اسمی در این کمپرسور 5.17 کیلو وات بوده و توسط یک شبکه سه فاز با ولتاژ اسمی 380 ولت و فرکانس 50 هرتز تامین می شود. این محصول توانایی جابجایی حجم 18.7 مترمکعب را در هر ساعت داشته و به ازای دور نامی 2900 دور در دقیقه می باشد.

 • کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ045

این مدل کمپرسور ساخته شده در شرکت دانفوس وزنی حدود 40 کیلوگرم داشته و دارای صدای خیلی کمی هستند. توان این کمپرسور معادل 6 اسب بخار بوده و موتور این محصول دارای مدار محافظ داخلی در برابر اور لود است.

 • کمپرسور اسکرال مدل MLZ038

توان خروجی این مدل کمپرسور معادل 5 اسب بخار بوده و توسط یک شبکه سه فاز با ولتاژ 380 ولت و فرکانس 50 هرتز تامین می شود. مبرد مصرفی این کمپرسور گاز R507 است. این مدل کمپرسور نیز به علت استفاده از دو المان محرک از صدای بسیا پایینی برخوردار بوده و بازدهی بالایی دارد.

 • کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ030

طراحی این مدل کمپرسور به این صورت است که دو المان محرک در آن ها تعبیه شده است. به کارگیری تنها دو المان باعث می شود که صدا در حداقل میزان خود تولید شده و توسط شبکه سه فاز با ولتاژ اسمی 380 ولت و با فرکانس 50 هرتز تامین می شود. این کمپرسور ظرفیت سرمایشی 24200 BUT در اعت داشته و روغن مصرفی این کمپرسور در حدود 1.6 لیتر است که نیاز به گاز R507 برای راه اندازه دارد.

 • کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ021

این مدل کمپرسور دارای توان معادل 3 اسب بخار است که در هر ساعت به ازای دور اسمی 2900 در دقیقه می تواند حجمی معادل 8 مترمکعب را جابجا نماید. حداکثر جریان پیوسته در موتور این مدل از کمپرسور 9.5 آمپر بوده و به جریان 45 آمپر برای قفل شدن در لحظه استارت دارد. موتور این کمپرسور دارای محافظ داخلی در برابر اورلود بوده و مقدار دیسچارج شیر رتو لاک 1 و میزان ساکشن 4.1 است.

انواع برند های کمپرسور اسکرال چیست؟

روغن کمپرسور اسکرال

روغن کمپرسور تاثیر چشم گیری در روانکاری و بالا بردن قدرت و افزایش راندمان کمپرسورهای تبرید و تهویه از جمله کمپرسور اسکرال دارد. از همین رو روغن این کمپرسور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چک کردن میزان و سطح روغن همچنین کیفیت روغن داخل کمپرسور اسکرال با استفاده از شیشه سایت گلس یا روغن نما قرار داده شده و روی بدنه کمپرسور که مهمترین موارد نگهداری از این کمپرسور ها است قرار می گیرد.

روغن این کمپرسور هرچند وقت یکبار به صورت اسیدی در آمده و به دلیل کثیف شدن و افت فشار احتیاج به تعویض دارد. تعویض روغن کمپرسور ها نیاز به رعایت نکاتی دارد که از جمله این نکات می توان به استفاده از کیت های مخصوص برای چک کردن میزان اسیدی بودن روغن ، بررسی مقدار حجم روغن با مراجعه به کاتالوگ ارائه شده توسط شرکت سازنده کمپرسور، همچنین انتخاب روغن با توجه به گاز فریون شارژ شده به کمپرسور اشاره کرد. بعد از بررسی این نکات می توان به خارج کردن روغن داخل کمپرسور از محل شیر تخلیه روغن که در انتهای کارتر کمپرسور قرار دارد، اقدام کرد.

جمع بندی

آنچه در این مقاله از آرمیکو خواندید به عبارت زیر است:

 • کمپرسور اسکرال نوعی کمپرسور دورانی است که در دسته کمپرسورهای جابجایی مثبت قرار می گیرد.
 • اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرال عبارت است از روتور، پمپ تخلیه روغن، استاتور و.. است.
 • این مدل کمپرسور به علت مزایای زیادی که دارد کاربردهایی مثل سیستم تهویه مطبوع خودرو ها، هوای مورد نیاز برای ابزار دقیق و… را دارد.
 • کمپرسور اسکرال انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به نوع ثابت و نوع متحرک کمپرسور اشاره کرد.
 • روغن کمپرسور اسکرال تاثیر زیادی در روانکاری و افزایش قدرت و بالا رفتن راندمان کمپرسورهای تبرید و تهویه از جمله کمپرسور اسکرال دارد.

سوالات متداول

قیمت کمپرسور اسکرال چند است؟

قیمت این کمپرسور به عوامل مختلفی بستگی دارد از همین نمی توان به قیمت دقیق آن اشاره کرد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت و بهره گیری از مشاوره رایگان با آرمیکو تماس حاصل نمایید.

تفاوت کمپرسور اسکرال و روتاری چیست؟

از مهمترین تفاوت های این دو کمپرسور می توان به میزان ظرفیت آن ها اشاره کرد و دیگر تفاوت مهم سرعت کمپرسورها در فشرده سازی هوا است که اسکرال از سرعت بالاتری برخوردار است.

کمپرسور اسکرال چیست؟