بگ فیلتر (غبارگیر کیسه ای) چیست؟ + 3 کاربرد مهم آن

بگ فیلتر (غبارگیر کیسه ای) که گاهی به عنوان کیسه‌های فیلتر هم شناخته می‌شوند، از جنس پارچه یا مواد غشایی ساخته شده‌ و به عنوان یک محفظه فیلتر کار می‌کنند. در این فرایند، هوای آلوده از طریق کیسه فیلتر عبور کرده و ذرات غبار و آلودگی در داخل آن جداسازی می‌شوند. این فیلترها به دلیل قابلیت جداسازی ذرات به اندازه میکرومتر و کارایی بالا در کاهش آلاینده‌های هوا، به عنوان یک راه حل محبوب در کنترل آلودگی محسوب می‌شوند. این دستگاه غبارگیر در صنایع مختلفی از جمله صنعت حفاری نقش بسیار مهمی دارد. در این مقاله از آرمیکو به طور کامل درمورد تمام بگ فیلتر ها توضیح خواهیم داد. از جمله مباحثی که در این مقاله به آن پرداختیم عبارت است از:

 • بگ فیلتر چیست؟
 • فیلتر غبارگیر چگونه کار می کند؟
 • اجزای تشکیل دهنده بگ فیلتر ها
 • و…

بگ فیلتر (غبارگیر کیسه ای) چیست؟

فیلتر کیسه ای (bag filter) یکی از تجهیزات صنعتی است که در صنعت اهمیت بالایی دارد. این دستگاه ذرات گرد و غبار را به صورت ویژه ای کنترل و مدیریت کرده و آلودگی های موجود در محیط های صنعتی و دیگ بخار را جمع می کند. این دستگاه دی اکسید گوگرد و دیگر ذرات گرد و غبار را که به صورت جدی برای کارکنان خطرناک بوده و سمی هستند را کنترل می کند. غبارگیر های صنعتی نقش تهویه سازی هوا را در محیط هایی صنعتی به ویژه صنعت حفاری برعهده دارند.

بگ فیلتر از یک محفظه تشکیل شده که فیلتر های درون آن فیلتر های کیسه ای قرار دارد. اگر می خواهید بدانید که کاربرد این وسیله ضروری در صنعت حفاری چیست، باید بگوییم که این دستگاه با قابلیت حذف ذرات جامد موجود در هوا از سال 1970 میلادی  بعد از این که پارچه ها و الیافی با تحمل دمای 350 درجه اختراع شدند ساخته و در صنایع مختلف رواج پیدا کرد.

بگ فیلتر چیست؟

فیلتر غبارگیر یا همان بگ فیلتر چگونه کار می کند؟

فیلتر غبارگیر یا بگ فیلتر یکی از انواع فیلترهای هوایی است که برای جذب و حذف گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا استفاده می‌شود. این فیلترها در سیستم های تهویه مطبوع، کارخانه‌ها، صنایع، برج‌های خنک کننده و سایر برنامه‌های مشابه کاربرد دارند. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که گاز حامل غبار به فیلتر وارد می شود و به وسیله بافل به سمت قیف های خروج مواد برگردانده می شود.

بعد از وارد شدن گاز غبار آلود به یکی از خانه های فیلتر، ذرات غبار با قطر بزرگ تحت تاثیر نیروی وزن خود به سمت هاپر حرکت میکنند. زمانی که ضخامت غبار جمع شده روی کیسه ها به حدی برسد که جریان به سختی عبور کند، نوبت تمیز کردن کیسه ها می شود. درواقع وظیفه بخش ورودی کاهش سرعت گاز است و به ذرات درشت فرصت سقوط آزاد به هاپره های زیر فیلتر را داده و باعث پخش کامل گاز که حامل ذرات ریز غبار بین کیسه ها است را می دهد.

پخش شدن گاز باعث می شود تا جریان گاز بیش از حد روی کیسه ها سایش ایجاد نکند. گازی که حاوی غبار است به اطراف کیسه رفته و پس از آن وارد محفظه هوای تمیز کننده می شود و سپس فن مکنده آن را به سمت دودکش ارسال می کند.

این عمل به صورت پی در پی انجام می شود تا جایی که هوای پالس از راه نازل ها توسط تابلوی الکتریکی به صورت دوره ای به داخل کیسه ها به شکل لحظه ای دمیده می شود و باعث جدا شدن مواد از سطح خارجی کیسه ها می شود. مواد جدا شده وارد هارپر شده و از آنجا توسط سیستم های انتقال به خارج از فیلتر هدایت می شود.

هنگام استفاده از بگ فیلترها در غبارگیری گازهای حاصل از احتراق و پخت کلینر، مسئله ای که باید به آن توجه کرد میزان کیسه های فیلتر در برابر گازهایی با درجه حرارت بالا است. استفاده از بگ فیلترها موجب می شود تا گاز ها تا 10 میلی گرم بر متر مکعب، غبارزدایی شوند.

لازم به ذکر است که بگ فیلتر ها در بین سیستم های جمع آوری گرد و غبار، بیشترین کاربرد را دارند. چرا که هم از لحاظ اقتصادی مقرونه به صرفه می باشند و هم راندمان بسیار بالاتری دارند. فیلتر های پارچه ای در ردیف هایی به صورت عمودی درون محفظه های فلزی بر روی یک صفحه فلزی نصب شده است.

بگ فیلتر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزای تشکیل دهنده سیستم بگ فیلتر و غبارگیر کیسه ای شامل 10 مورد می شود که از جمله آن ها عبارت است از:

 • فیلتر هایی کیسه مانند
 • قفس های نگهدارنده
 • محفظه و پوسته بگ فیلتر
 • هاپر
 • دستگاه تخلیه غبار
 • سیستم کمپرسور هوا
 • سیستم پاک کننده فیلتر های کیسه ای
 • بگ فیلترهای معمولی (استوانه ای)
 • دستگاه فن
 • بگ فیلتر های مودولار
 • بگ فیلتر با کیسه های تخت

اجزای تشکیل دهنده بگ فیلتر چیست؟

مکانیزم فیلتراسیون در بگ فیلتر

برای تمیز کردن بگ فیلتر یا غبارگیر کیسه ای از روش و سیستم های تمیز کننده مختلفی استفاده می کنند. بگ فیلترها را بر اساس نوع سیستم پاکسازی کیسه ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند که در ادامه به سه روش کارآمد تر آن اشاره کرده و به توضیح کامل میپردازیم:

لرزاننده مکانیکی (mechanical shaking)

در این روش با اتصال یک سمت از فیلتر کیسه ای استوانه ای به یک صفحه متحرک و سپس لرزانده شدن آن صفحه توسط یک موتور، باعث تکان خوردن فیلترهای کیسه ای شده و گرد و غبار از درون فیلتر کیسه ای خارج می شود. به دلیل کم بودن نسبت هواگذر به پارچه برای این نوع از بگ فیلترها، تعداد بسیار بیشتری از فیلتر کیسه ای نیاز است و همین امر باعث می شود تا فضای کاری زیادی برای این بگ فیلتر ها لازم باشد.

در هنگام عملکرد لرزاننده سیستم از خط خارج شده و سیستم عملکرد آن ها به صورت دوره ای است. در انتها ذرات گرد و غبار به داخل هاپر جمع شده به محل مشخص منتقل می شود.

هوای معکوس (reverse air)

این سیستم امروزه بیشتر درمورد گرد و غبار های الیافی مثل غبارهای حاصل از فرآوری چوب یا غلات رایج است. مکانیزم این سیستم به این شکل است که هوای معکوس تولید شده توسط فن و دمنده فشار متوسط به وسیله بازوی چرخان روی کیسه ها هدایت شده و هوای معکوس به داخل آن ها دمیده می شود.

سپس گرد و غبار از روی کیسه ها جدا می شود. انواع بگ فیلترهای جریان هوای معکوس هوای کمتری نسبت به بقیه روش ها مثل پالس جت ها ایجاد می کنند. مزیت این روش این است که این سیستم تمیز کننده کم فشار با حجم بالا است که سایش و پارگی کیسه ها را کاهش می دهد.

پالس جت (pulse jet)

این سیستم بیشترین بازده را نسبت به انواع دیگر سیستم های پاکسازی فیلتر ها دارد که هنگام عملکرد آن احتیاجی به خارج کردن بگ فیلتر از خط نیست. امروزه بگ فیلترهای جت پلاس رایج ترین نوع بگ فیلتر هستند. مکانیزم پالس جت ها به این شکل است که هوای فشرده ای را که کمپرسورها تولید می کنند، توسط نازل های مجزا در بالای هر کیسه به داخل کیسه ها دمیده می شود.

با انفجار هوا داخل کیسه ها، گرد و غبار از سطح کیسه جدا شده و در نهایت کیسه تمیز می شود. یک لوله هدایت کننده بالای هر ردیف از کیسه ها قرار دارد که یک انتهای آن بسته و انتهای دیگر آن به وسیله شیر برقی کنترل می شود. هنگامی که از سیستم پالس جت استفاده می شود، شیر ها باز شده و هوا داخل لوله ها به صورت فشرده جریان می یابد.

برای هدایت هوا داخل کیسه ها از ونتوری استفاده شده و با دمش هوای فشرده داخل کیسه ها، گرد و غبار موجود در سطح فیلتر ها جدا شده و به سمت پایین کشیده و سپس توسط هاپر جمع آوری می شود. قسمت پایانی هاپر به یک شیر دوار متصل است و ذرات جمع آوری شده را به بیرون از بگ هاوس هدایت می کند.

غبارگیر کیسه ای چیست؟

جمع بندی

آنچه در این مقاله از آرمیکو خواندید به صورت زیر است:

 • بگ فیلتر یکی از تجهیزات صنعتی است که ذرات گرد و غبار را کنترل کرده و آلودگی های موجود در محیط های صنعتی و دیگ بخار را جمع می کند.
 • توضیحات کاملی در مورد نحوه کار و چگونگی عملکرد بگ فیلتر یا فیلتر غبارگیر داده شده است.
 • اجزای تشکیل دهنده بگ فیلتر ها شامل مواردی مثل هاپر، فن، دستگاه تخلیه غبار و… است.
 • مکانیزم فیلتراسیون در بگ فیلترها به سه روش مختلف تقسیم می شود که شامل لرزاننده مکانیکی، جت پالس و هوای معکوس است.
 • و…
سوالات متداول

قیمت بگ فیلتر چند است؟

قیمت بگ فیلتر ها بستگی به عوامل مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به نوسانات ارزی، اجزای تشکیل دهنده آن ها و... اشاره کرد.

مشخصات فنی بگ فیلتر چیست؟

از جمله مهم ترین مشخصات فنی بگ فیلتر ها می توان به تعداد کیسه ها که باید از 3 تا 10 عدد باشد، درجه حرارت آن ها که 80 تا 120 درجه سانتیگراد است و جنس آن ها که باید فایبرگلس یا استر باشد، اشاره کرد.

غبارگیر کیسه ای یا بگ فیلتر چیست؟