تجهیزات حفاری ژئوتکنیک

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک، ماشین‌آلاتی هستند که با اهداف تحقیقات ژئوتکنیکی با هدف بررسی و نمونه‌گیری از لایه‌های عمقی پوسته‌ی زمین مورد استفاده قرار میگیرند. برای این منظور، می‌توان از تجهیزات متنوعی سود برد. از جمله، باید به تجهیزات حفاری ژئوتکنیک دستی (که در گذشته برای عمق‌های کم کاربرد داشته و در حال حاضر استفاده از آن‌ها منسوخ شده است) و اتوماتیک (انواع دستگاه حفاری راسول و هیدرولیک) اشاره کرد.

مهمترین این تجهیزات، میتوان به مواردی از قبیل مته چنگکی، مته حلزونی، مته فلزی (مته‌های فلزی سخت یا مته‌های از جنس کریور تنگستن wc) اشاره کرد. این نوع از تجهیزات حفاری از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در پروژه‌های اکتشافی و عمرانی زیرساختی در کشور به حساب می‌آیند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در مقاله‌ای کوتاه، به اهم موارد مربوط به این حوزه اشاره‌ای کوتاه داشته باشیم.

مطلب پیشنهادی: حفاری وایرلاین

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک چیستند؟

موضوع مطالعه‌ی مهندسی ژئوتکنیک، بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی سنگ‌ها و پیش‌بینی رفتار مکانیکی سنگ بستر مقابل بارهای وارده از سوی سازه و مسائلی از این دست است. ژئوتکنیک، شاخه‌ای از علوم و مهندسی عمران است که با هدف بررسی وضعیت زمین پروژه از نظر کانی‌شناسی، خاک‌شناسی یا پایداری زمین صورت می‌پذیرد.

مته چنگکی بیشتر برای نمونه برداری خاک‌های چسبیده به هم و دانه ریز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مته حلزونی کاربرد گسترده‌تری داشته و در انواع چسبیده و غیر چسبناک خاک مفید فایده است. نوع دیگری از مته نیز وجود دارد که به نام مته فنری شناخته می‌شود. مته‌های فنری ممکن است باز، و یا بسته باشند.

همچنین می‌توان این تجهیزات را از نظر نحوه مکانیزم، به این موارد اشاره نمود:

 • تجهیزات حفاری ژئوتکنیک شستشویی
 • تجهیزات حفاری ژئوتکنیک ضربه ای (شامل تجهیزات حفاری dth داخل چاله یا معمولی)
 • تجهیزات حفاری ژئوتکنیک دورانی (شامل مکانیزم‌های مماسی یا خردایش)
 • تجهیزات حفاری ژئوتکنیک مته ای (دریل‌های ضربه ای-چرخشی، آوگر)
 • تجهیزات حفاری ژئوتکنیک مغزه‌گیر

حفاری ژئوتکنیک معدن چیست؟

برای حفاری ژئوتکنیک معدن، باید ابتدا چاله‌ای با ابعاد مناسب از نظر تأمین نیازهای کارفرما و محاسبات صورت گرفته توسط متخصصین حفر گردد. پس از رسیدن به عمق لازم، نمونه‌های لازم به صورت کرگیری یا خرده‌گیری برداشته شده تا در آزمایشگاه مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند. معمولا قطر این چاله بیش از سه متر است. همچنین، در صورت نمونه برداری مغزه ای در گمانه، قطر میله نمونه حدود 10 الی 20 سانتی متر خواهد بود.

انواع ماشین آلات و تجهیزات حفاری ژئوتکنیک معدنی

حفاری ژئوتکنیک به صورت دستی با وجود مزایای از قبیل ارزان بودن، سهولت دسترسی و مسائلی از این قبیل، برای کارگران دارای ریسکهای جانی قابل توجهی است. به همین دلیل نه تنها برای اعماق بیش از 20 متر، که برای هر چاه عمیقی توصیه می‌شود از تجهیزات حفاری ماشینی استفاده شود. در حال حاضر انواع مختلفی از خدمات حفاری ژئوتکنیک در دسترس می‌باشد که معمولا ساخت کشورهای اروپایی، چین، ژاپن و ایالات متحده می‌باشند.

مهمترین تجهیزات حفاری ژئوتکنیک که تا کنون در آرمیکو از آن‌ها بهره برده‌ایم، شامل ماشین‌آلاتی همچون این موارد هستند:

 • دستگاه حفاری مغزه گیرskb5
 • دستگاه حفاری ژئوتکنیک HDS-500
 • دستگاه حفاری رستون 60
 • دستگاه حفاری ogb
 • دستگاه حفاری xy2b
 • دستگاه روتاری موبیل B47 با توانایی حفاری تا عمق 70 متر
 • دستگاه روتاری OGB با توانایی حفاری تا 30 متر
 • دستگاه روتاری اسکی D750 با توانایی حفاری 150 متر

برای انتخاب نوع مناسب این دسته از تجهیزات حفاری باید به موارد مختلفی در مورد خاک و زمین مورد نظر برای حفر گمانه، دقت کرد. در ادامه، توضیحاتی مختصر در مورد هر یک از آن‌ها بیان می‌کنیم.

مطلب مرتبط: اطلس کوپکو

تجهیزات ژئوتکنیک

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک شستشویی

این روش معمولا روشی است که در بیشتر نمونه‌گیریهای ژئوتکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، مته متخلخل درون خاک قرار گرفته و آب با فشار وارد ساختار آن می‌شود. خاک در این حالت شسته می‌شود. این حفاری بیشتر در نهشته‌هاینرم، نیمه سخت و سنگ‌هایهوازده کاربرد دارد.

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک ضربه ای

از روش ضربه‌ای بیشتر برای خرد کردن سنگ‌های سخت استفاده می‌گردد. با حفاری ضربه ای ژئوتکنیک، نمونه‌هایبکر به وفور قابل دسترسی خواهند بود. این نوع از حفاری برای چاه‌های عمیق، بسیار کاربردی خواهد بود.

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک دورانی

این مکانیزم برای حفاری در اعماق زیاد مناسب است. تجهیزات حفاری ژئوتکنیک دورانی گمانه‌های از 40 تا 200 میلی‌متر را می‌تواند در اختیار ما قرار دهد. سرعت این روش به نسبت از سایر روشها بهتر بوده و بیشتر در حفاری برای اکتشاف نفت و گاز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

تجهیزات حفاری ژئوتکنیک مته ای

روش حفاری مته ای از روش‌های ارزان و محبوب حفاری ژئوتکنیک است که دارای پیچیدگی خاصی نیست. تجهیزات حفاری ژئوتکنیک مته ای ممکن است از مکانیزم‌های دورانی یا دورانی ضربه‌ای استفاده کنند. این روش به نام اوگر باکت نیز مشهور است.

لوازم حفاری معدن ژئوتکنیک برای سد و تونل سازی

علاوه بر مکانیزم‌های فوق، میتوانیم برای معرفی تجهیزات حفاری ژئوتکنیک، به مهمترین قطعات و لوازم مورد استفاده در این دسته از حفاری‌ها نیز، اشاره کنیم. معمولا تجهیزات حفاری ژئوتکنیک از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که در اینجا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت.

 • سیستم انتقال نیرو دورانی (نیروگرفته از دیزل یا موتورهای الکترومکانیک و با مکانیزم پنوماتیک یا هیدرولیک)
 • پمپ آب (در مدل‌های هیدرولیکی)
 • گیربکس
 • دنده کرانویل
 • آچارها و ابزار آلات تجهیزاتی
 • رادهای حفاری
 • مته و سرمته
 • اسپندیل

همچنین می‌توان به موارد زیر به عنوان محبوب‌ترین انواع تجهیزات ارائه شده در بازار تجهیزات حفاری ژئوتکنیک اشاره نمود:

 • سرمته‌هایPQ-HQ-NQ-BQ
 • ست تزریق P80 , P180
 • ست تزریق (P180) شامل پمپ تزریق و میکسر اولیه و ثانویه
 • ست تزریق (P80) شامل پمپ تزریق و میکسر اولیه

مطلب پیشنهادی: در صورت استفاده ماشین آلات حفاری از چرخ زنجیری، عبور و مرور در مسیرهای مختلف، راحت‌تر و سریع‌تر از قبل انجام می‌شود.

تجهیزات حفاری متریک و وایرلاین چه هستند؟

اگر کمی با تجهیزات حفاری ژئوتکنیک آشنا باشید، حتما نام تجهیزات موسوم به رادهای متریک و وایرلاین برای شما آشناست. رادهای متریک، رادهایی هستند که به صورت دستی توسط انسان جاگذاری شده، و رادهای وایرلاین۷ تجهیزاتی هستند که به صورت خودکار و توسط ماشین جایگذاری می‌گردند.

راد، قطعه‌ای میله‌ای شکل و رزوه‌ای است که میان سرمته و شانگ قرار می‌گیرد. کار راد، انتقال نیرو میان دو قسمت یاد شده و انتقال حرکت دورانی اسپیندل به سرمته است. راد به سیال حفاری اجازه می‌دهد آزادانه در سراسر لوله جریان یابد و فرآیند پمپاژ (در تجهیزات حفاری ژئوتکنیک شستشویی) با موفقیت انجام شود.

انواع سرمته و لوازم حفاری ژئوتکنیک معادن

از دیگر تجهیزات مهم در حفاری‌های ژئوتکنیک، باید به قطعات موسوم به سرمته اشاره نمود. اما مته در تجهیزات حفاری ژئوتکنیک چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ مته‌ها به مانند هر ماشین حفاری دیگری، در دو نوع دستی و ماشینی دسته بندی می‌شوند. مته‌های مورد استفاده در حفاری ژئوتکنیک، می‌توانن به صورت حلزونی توپر و پیوسته یا تو خالی حلزونی باشند. حفاری مته‌ای ماشینی به نام جام حفار یا اوگر باکت هم مشهور است.

بیشتر مته‌های گمانه‌زن ژئوتکنیک ماشینی از نوع حلزونی تو پر بوده و توسط نیروی هیدرولیک به پیش می‌روند. در این روش، گمانه قطعات خرد شده خاک و اوگر به همراه سرمته توسط کابل استخراج می‌شوند. در استخراج گمانه به کمک مته‌های حلزونی توخالی نمونه گیری بدون نیاز به خروج اوگر از داخل گمانه، انجام می‌گردد.

تجهیزات ژئوتکنیک

سرمته حفاری کربارل چیست؟

کربارل، از ادوات حفاری می‌باشد که در حفاری‌های ژئوتکنیک کاربردهای زیادی دارد. کربارل شامل اجزایی موسوم به هد، پوسته داخلی و خارجی است. کاربرد کربارل، به کف آوردن نمونه‌های باکیفیت است که به ما در استنباطات نهایی کمک شایانی ارائه خواهد نمود.

قیمت فروش انواع دستگاه ها و لوازم حفاری ژئوتکنیک

متاسفانه در حال حاضر به دلیل نوسان قیمت‌ها و عدم قطعیت برآورد هزینه، امکان اعلام قیمت برای تجهیزات حفاری ژئوتکنیک وجود ندارد. با این حال، می‌توانیم به مواردی که ممکن است در افزایش یا کاهش هزینه‌ها مؤثر باشند، اشاره کنیم. مهمترین موارد، شامل این سه مورد می‌باشد.

 • موقعیت حفاری (از نظر مصالح زیرسطحی)
 • عمق نمونه‌گیری
 • تعداد گمانه‌های ماشین

گروه صنعتی آرمیکو، ارائه دهنده‌ی خدمات حفاری ژئوتکنیک

با بررسی ژئوتکنیک خاک، می‌توانیم اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی سنگ بستر به دست آورده و از احتمال بروز حوادث آتی از قبیل فرو نشست، لغزش یا رانش مطلع شویم. برای این کار، به تجهیزات حفاری ژئوتکنیک نیاز خواهیم داشت. نمونه گیری از اعماق زیرسطحی ممکن است با اهداف مختلفی صورت گیرد. از مهم‌ترین مواردی که در این حیطه مورد اشاره باید واقع شود، اکتشاف معادن، مطالعات ژئوتکنیک و آزمایش خاک و بتن، در عملیات عمرانی است.

این دانش، در حفاری ژئوتکنیک از نظر پایداری شیب، پایداری آن برابر تراشه‌زنی و گودبرداری، کنترل فشار و حرکت آب از زیر و بدنه سدهای خاکی یا حفر، مرمت، نگهداری و بازسازی بناهای قدیمی و همچنین مهندسی پی می‌تواند به ما کمک کند.

از این حیث، تفاوت ژئوتکنيک با ژئومکانيک در محل بررسی رفتار مکانیکی لایه‌های زیر سطحی است. در ژئومکانیک، این مصالح تنها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار خواهند گرفت؛ در صورت که تجهیزات حفاری ژئوتکنیک برای نمونه‌برداری از گمانه در محل کارگاه چاه هستند. گروه صنعتی معدنی آرمیکو به عنوان یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های اجرای عملیات اکتشاف، حفاری و استخراج و پروژه‌های زیرساختی، آماده‌ی ارائه‌ی انواع خدمات یا فروش تجهیزات حفاری ژئوتکنیک می‌باشد.

خدمات حفاری ژئوتکنیک با آرمیکو