مقالات تخصصی حفاری

معدن و انواع آن

به مکانی گفته می شود که در آن انباشتگی قابل توجهی از انواع فلزات و سنگ ها که دارای ارزش اقتصادی بالایی هستند، به چشم میخورد.

حفاری سنگ

حفاری سنگ، به معنای نفوذ و ایجاد حفره در سنگ می باشد. این نفوذ، به منظور خرد نمودن سنگ صورت می پذیرد.

خرید-معدن-در-ایران

خرید معدن در ایران از جمله امور پرطرفدار می باشد که از سود بالایی برخوردار است. کشور ایران، دارای معادن بسیار است.

بیل مکانیکی

بیل مکانیکی از جمله ماشین ها و دستگاه های‌ سنگین وزن در کاربردهای ساختمانی و مهندسی است که انواع مختلفی دارد.

شرکت اطلس کوپکو

شرکت اطلس کوپکو از جمله نام آشناترین و معتبرترین شرکت ها در میان شرکت های صنعتی سراسر جهان می باشد.

خدمات حفاری چیست؟

خدمات حفاری جهت رفع نیازهای یک پروژه عملیات حفاری از مرحله شروع تا مرحله پایانی صورت می گیرد و شامل طیف وسیعی از اقدامات مختلف است.

استخراج معدن

استخراج معدن، فرآیند پس از حفاری در طی معدنکاری است که به برداشت مواد معدنی مورد نیاز بشر منجر می شود.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور از جمله دستگاه های مکانیکی می باشد که با متراکم نمودن گازها ، باعث افزایش فشار در آن ها می گردد.

دستگاه سیم برش

از دستگاه سیم برش، جهت فرایند برش و جداسازی کوپ ها و نمونه های مختلفی از سنگ ها که با اهداف مختلف از معادن استخراج می گردد، استفاده می شود.

حفاری با گردش معکوس (RC)

حفاری RC روشی ترجیحی برای حفاری معدن است. این روش مناسب برای حفاری در زمین های متنوع با عمق تا 500 متر می باشد. در این روش از میله هایی با لوله های داخلی و خارجی استفاده می کند.

روش حفاری چکش خارج چال

این روش پرکاربردترین در بین روش های حفاری دوار ضربه ای است. در دسترس بودن، تنوع طرح‌ های مته و هزینه عملیاتی کم، آن را به روشی سودمندی تبدیل می‌کند.

روش حفاری کوپراد

روش حفاری کوپراد (COPRAD drilling) به بهبود کیفیت و بهره وری عملیات حفاری در شرایط سخت و زمین های سنگی کمک شایان توجهی می کند.

حفاری شوئیدنی

حفاری شوئیدنی یا wash boring یکی از متداول ‌ترین و اقتصادی ترین روش های حفاری برای حفر گمانه‌ ها در خاک‌ های رس و ماسه ‌های متراکم به منظور اکتشاف خاک است.

حفاری داخل چاه

روشی است که یک چکش حفاری (پیکور بادی) در پایین یک رشته مته می باشد. در این روش از دستگاه هایی استفاده می شود که با سر مته سطح را سوراخ و با چکش پنوماتیک کف را می کوبند.

حفاری-روتاری

از جمله رایج ترین و متداول ترین روش حفاری معادن، متد حفاری چرخشی است که اصطلاحا به آن روش حفاری مته دورانی نیز گفته می شود.

حفاری نیلینگ چیست

نیلینگ یا اصطلاحا میخکوبی، از جمله روش هایی است که می توان به عنوان یک سازه نگهدارنده به منظور جلوگیری از ریزش دیواره در محل گود برداری از آن استفاده نمود.

روش حفاری وایرلاین

حفاری وایرلاین یا حفاری به روش سیم بکسلی و یا حفاری کابلی را می توان بهترین متد جهت مغزه گیری در عملیات حفاری معادن دانست.

دستگاه کرگیر دستی

هدف از حفاری متریک، به دست آوردن اطلاعات مهمی از قبیل بررسی وجود یا عدم وجود شکستگی های طبیعی در لایه های سنگ، میزان تخلخل و تراوایی سنگ مخزن، میزان نفوذپذیری سنگ و … می باشد.

انواع روش های حفاری معدن

روش های حفاری معادن بر اساس شرایط آنها به لحاظ موقعیت روباز یا زیرزمینی بودن آن،شرایط زمین شناسی از قبیل نوع سنگ و سازندها ، انجام مطالعات ژئوتکنیک و … متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود.

کرگیری چیست

کرگیری یا مغزه گیری عملیاتی است که برای شناسایی دقیق ترکانی‌ها، مواد معدنی و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کرگیری در بسیاری از پروژه های راه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقاله موتور بادی

در صنعت حفاری از الکترو موتورها، هیدرو موتورها، ایر موتورها و دیگر موارد استفاده می‌شود. الکتروموتورها با انرژی الکتریسیته، هیدروموتورها با انرژی فشار روغن و ایر موتورها یا موتورهای بادی با انرژی هوای فشرده و باد کار می‌کنند.

چکش های حفاری

چکش های حفاری (پیکور بادی)از جمله ضروری‌ترین تجهیزات حفاری برای حفر انواع چاه و حفره هستند. ابعاد این دستگاه با توجه به نوع عملکرد و کارایی آن متفاوت است.

حفاری چیست؟

کندن زمین برای دستیابی به یک هدف خاص را حفاری می‌نامند. حفاری در معادن فقط برای استخراج صورت نمی‌گیرد، بلکه پیش یا به هنگام استخراج، برای اکتشاف نیز انجام می‌پذیرد و به آن حفاری اکتشافی می‌گویند.

آزمایش خاک

برای ساخت و ساز بر روی یک زمین، حفاری و آزمایش خاک اهمیت بالایی دارد. دستگاه حفاری کرگیری با طراحی یکپارچه، سیستم تنظیم زاویه حفاری و مکانیزم‌های چرخش پیشروی یک انتخاب بسیار دقیق برای شناسایی لایه‌های زمین به صورت دقیق و بدون خطا است.

آزمایش نفوذ استاندارد یا spt

آزمایش نفوذ استاندارد (standard penetration test) یا تست خاک، یکی از متداول ترین آزمایش های صحرایی برای اندازه گیری تعیین مقاومت خاک است. بررسی مزایا، معایب، اصول و نحوه انجام آزمایش SPT در این نوشته از گروه صنعتی آرمیکو.

Drilling price

حفاری با ماشین از متداول ترین روش ها برای نمونه برداری از خاک است. در این مقاله عوامل تاثیرگذار بر قیمت حفاری را بررسی کردیم.