حفاری جویبار چیست؟

ممکن است واقع ابتدایی به نظر برسد، اما بسیار مهم است که بدانید چگونه یک جویبار را به‌درستی حفاری کنید. همه ما می‌دانیم که یک پیمانکار می‌تواند با استفاده ابزارها و ماشین‌ها یک جویبار را حفاری کند، اما آیا واقع آن را به روش اصولی انجام می‌دهد؟ فرآیند حفاری به‌صورت اصولی بدون شک در زمان، هزینه، مواد و غیره شما صرفه‌جویی می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با نکات مهمی که در حفاری جویبار اهمیت دارند با شما به گفتگو بپردازیم. پس با ما تا پایان این مقاله از آرمیکو همراه باشید.

انواع حفاری جویبار

جویبار یک توده آبی کوچک با آب سطحی است که در بستر و کناره‌های کانال آب یا یک رودخانه جریان دارد. اکثر جویبارها طبیعی هستند و به جویبارهای دیگر می‌پیوندد و رودخانه بزرگی را تشکیل می‌دهد. یک جویبار بسته به منبع آب و آب‌وهوا و جغرافیای مسیر آن ممکن است دائمی یا فصلی باشد.

امروزه حفاری جویبارها و به‌عبارتی‌دیگر پیدایش جویبارهای مصنوعی بسیار زیاد شده است و برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: هزینه و قیمت حفاری چقدر است؟

اهمیت حفاری جویبار و تفاوت آن با رودخانه

رودخانه‌ها و جویبار منبع مهم آب برای اکثر خانواده‌ها در سراسر جهان هستند. بااین‌حال، افراد زیادی تفاوت بین جویبار و رودخانه را نمی‌دانند. این دو اغلب به‌جای یکدیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند زیرا رودخانه و جویبار هر دو آب‌های متحرک هستند.

اگرچه ممکن است این دو مترادف به نظر برسند، اما این درست نیست. رودخانه‌ها از تلاقی چند جویبار یا نهر تشکیل می‌شوند و بزرگتر، عمیق‌تر و طولانی‌تر از یک نهر هستند و اغلب در آب‌های بزرگ مانند اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها تخلیه می‌شوند. نهرها کوچک‌تر و کم‌عمق‌تر هستند به‌طوری‌که اغلب می‌توان از آن‌ها بدون هیچ وسیله‌ای عبور کرد.

جویبارها حفاری می‌شوند و امروزه حفاری جویبار یک امر بسیار رایج در کانال‌کشی آب به‌خصوص برای زمین‌های کشاورزی است.

مطلب پیشنهادی: خدمات حفاری

اصول حفاری جویبار

حفاری جویبار طبیعی از اصول ژئومورفولوژی رودخانه ای (فرآیندها و فشارهایی که سیستم های رودخانه را شکل می دهند) برای ارزیابی پتانسیل یک جریان آب برای رفتن به شکل پایدار و طبیعی خود باید استفاده کند. نتیجه نهایی یک سیستم جریان خود پایدار است که عملکردهای هیدرولیکی (انتقال آب)، ژئومورفیک (فرسایش رسوب و انتقال) و اکولوژیکی (زیستگاه، کیفیت آب) را فراهم می‌کند.

نکات مهم برای حفاری جویبار

در حفاری جویبار نکات زیادی را باید مد نظر قرار دهیم که برخی از این نکات کاملاً جنبه کارشناسی دارد و سر خود انجام دادن آن احتمال دارد در آینده مشکلاتی را پیش بیاورد. برخی از مهم‌ترین نکات در رابط‌ با حفاری جویبار در زیر آمده‌اند:

بهره گرفتن از شیب طبیعی

برای حفاری جویبار مصنوعی، باید از شیب طبیعی، حتی اندک بهره ببرید. اگر زمین شما مسطح است، بهتر است در رابطه با پروژه دوباره صرف‌نظر کنید زیرا عملیات خاک‌برداری برای بازسازی کامل آن جهت احداث جویبار ممکن است زیاد هزینه‌بردار باشد و مهم‌تر از همه، از نظر اکولوژیکی هیچ معنایی نخواهد داشت.

آب در یک مداربسته به گردش درآید

ساخت یک جریان مصنوعی یا حفاری جویبار مصنوعی در یک مدار آب بسته کار می‌کند؛ بنابراین ایده آل این است که 2 حوض کوچک، یک قسمت بالا و یک قسمت پایین را حفر کنید که جریان شما بین آن‌ها جاری می‌شود.

بنابراین جویبار کوچک از حوضه بالایی سرچشمه می‌گیرد و به مسیر خود در حوضه پایین پایان می‌دهد.

طول جریان چقدر باید باشد؟

همه‌چیز بستگی به بودجه اختصاص داده‌شده برای تحقق پروژه شما دارد. اگر در عمل، جریان شما می‌تواند به چندین ده متر برسد، تلفات آب (خطر نشتی، تبخیر و غیره) قابل‌توجه است و بنابراین باید سطح آب را به‌طور منظم کنترل کنید و به محض از دست دادن آب، آب را به آن اضافه کنید.

در تمام موارد نصب برزنت PVC در قسمت پایین برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل زمین ضروری است. این کار را میتوانید با بستری از سنگریزه و ماسه انجام دهید و سپس آن را پنهان می‌کند.

اصول حفاری جویبار

مطلب پیشنهادی: کمپرسور

جلوه طبیعی بخشیدن به جریان آب در جویبار

برای اینکه به جریان خود جلوه ای طبیعی بدهید و به نظر برسد که برای مدت طولانی این جویبار در آن جا بوده است است، عمق و عرض آن را تغییر دهید. می‌توانید مناطق باریک و کم‌عمق را در جا جای آن بسازید تا کاملاً طبیعی به نظر برسد.

یا مثلا در قسمت های پایینی، جایی که جویبار وارد حوزه میشود، آن را عریض کرده و عمق آن را بیشتر ریزی کنید تا آب آرام شود و به شکل کاملاً طبیعی وارد حوزه شود.

سخن پایانی

دیزاین و حفاری جویبار برای زیبایی بخشیدن به باغ یا برای اهداف آبیاری زمین کشاورزی خود یک کار حساس است و در صورت که به‌صورت اصولی و درست انجام نگیرد این احتمال وجود دارد که در آینده جویبار شما شکل طبیعی خود را از دست دهد و نتواند دوام زیادی داشته باشد.

برای حفاری جویبار به روش حرفه‌ای لازم است که اصول مهندسی و طراحی در آن رعایت شود و استحکام و زیرساخت‌های مهم آن فراهم شود. امروزه از جویبارهای مصنوعی برای اهداف مختلفی اعم از زیبایی بخشیدن به باغ، اهداف کشاورزی و غیره استفاده می‌کنند که ساخت هر کدام از آن‌ها به اصولی وابسته است که قبل از ساخت باید به آن آگاه باشیم.

Digging a stream