جوغن در مسیر حفاری نشانه چیست و جوغن شناسی به چه معناست؟ + عکس

یک اثر شگفت انگیز در مورد بسیاری از مکان های باستان شناسی وجود چیزی است که به آن جوغن می گویند. این فرورفتگی‌های اشکال دایره‌ای در بسیاری از سازه‌های سنگی یا تخته‌های سنگی هستند که در بیشتر نقاط جهان یافت می‌شوند و به آن حفاری جوغن می‌گویند.

دانشمندان بر این باورند که جوغن ها توسط مردم طی سالیان متمادی برای آسیاب کردن غذاها، ابزارها و سایر ملزومات مورد استفاده قرار  گرفته اند. در این پست قصد داریم در رابطه با نکات مهمی درباره حفاری جوغن با شما به گفتگو بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

بسته به محل، جوغن ها  در اندازه‌ها و عمق‌های مختلفی وجود دارند، اگرچه بسیاری از آنها به اندازه یک مشت انسان هستند. این یک حقیقت بسیار جالب است که ما را  با نحوه زندگی مردم در قرن‌ها پیش و روش‌های سازگاری آنها با شرایط محلیشان می‌کند.

نحوه حفاری جوغن ها

کرگیری حفاری جوغن ها بیشتر برای اهداف باستان شناسی و گنج یابی انجام میشود و از آن جهت که این امر مستلزم دانش و آگاهی کافی است پس بدون اطلاع نباید این کار انجام شود. در این رابطه نکاتی وجود دارد که باید به آن  توجه ویژه ای داشته باشیم. از جمله این نکات مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی جوغن قبل از حفاری آن
 • اطمینان از دست نخورده بودن جوغن
 • تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز برای حفاری

شناسایی جوغن قبل از حفاری

یکی از مهمترین نکاتی که در حفاری جوغن باید به آن دقت داشته باشیم شناسایی جوغن ها است. در این رابطه کارشناسان بهتر میتوانند نظر بدهند و هرگونه نظری از افراد غیر کارشناس تنها حدس و گمان است. بسیاری از اثرها طبیعی وجود دارند که مانند جوغن ها به نظر میرسند ولی جوغن نیستند.

این اثرات ممکن است بر اثر ضربات آب باران یا جریان آب به وجود آمده باشند و ما حدس بزنیم که یک جوغن است. پس بهتر است تا قبل از اینکه شناسایی جوغن به تایید یک کارشناس نرسیده است در مورد حفر آن اقدامی انجام ندهیم چون ممکن است کارهای ما بیهوده باشد.

انواع جوغن ها

همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد، جوغن برای باستانشناسان بسیار مهم می‌باشد و معانی مهمی برای آن‌ها دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم به برخی از مهم‌ترین انواع جوغن اشاره کنیم. در ادامه با آرمیکو همراه باشید.

 • جوغن کاسه‌ای
 • جوغن دایره‌ای
 • جوغن مربعی
 • جوغن مستطیلی
 • جوغن مخروطی
 • جوغن مثلثی

اطمینان از دست نخورده بودن جوغن

امروزه این نوع حفاری به صورت قانونی و غیر قانونی یک امر رایج است  و در بیشتر نقاط کشور مردم به حفاری جوغن ها به امید یافتن گنج یا دفینه روی آورده اند. قبل از اینکه شروع به حفاری این جوغن ها کنیم باید اطمینان داشته باشیم که این جوغن ها  دست نخورده باشد و قبلا آنها را کند و و کاش نکرده باشند.

در این رابطه می توانید اگر آثاری از حفر بقای مانده باشد را نگاه کنیم یا از افراد محلی آنجا در رابطه با این موضوع سوال کنیم. به هر حال در این رابطه نیز از افراد کارشناس باید نظر گرفت.

مطلب پیشنهادی: غبارگیر حفاری

ابزار و تجهیزات لازم برای حفاری جوغن

ابزار و تجهیزات لازم برای حفاری جوغن

حفاری جوغن ها چالش های مخصوص به خودش را دارد و در این زمینه از ابزارها و وسایل گوناگونی بهره میبرند. ممکن است در طول فرایند حفاری با تخته سنگ ها و خاک های سخت برخورد داشته باشید. برای این کار لازم است که از ابزارهای مختلف و پیشرفته ای بهره ببرید. استفاده از بیل، کلنگ، کمپرسور دستی و ماشینی، پتک، قلم و… از مهمترین ابزارهای این نوع حفاری هستند که در کنار آن استفاده از کلاه ایمنی و دستکش نیز بسیار توصیه میشود.

مطلب پیشنهادی: آزمایش نفوذ استاندارد یا spt چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سخن پایانی

حفاری جوغن یک امر بسیار حساس است که قبل از اینکه انجام شود مانند سایر حفاری ها به نظرات کارشناسی نیازمند است. این حفاری به اهداف باستان شناسی و گنج یابی امروزه صورت می‌گیرد و برای حفر آن از وسایل و تجهیزات مناسب و پیشرفته ای استفاده میشود.

ما در این مقاله از آرمیکو سه تا از مهمترین اقداماتی را که در قبل  و در حین حفاری باید به آن توجه کنیم را مدنظر قرار دادیم. امیدوارم که مقاله ما برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول حفاری جوغن

جوغن شناسی به چه معناست؟

جوغن شناسی شاخه‌ای از باستان شناسی است که به شناخت جوغن ها در گنج یابی می‌پردازد.

سنگ گرد در حفاری نشانه چیست؟

سنگ گرد در حفاری نشانه های مختلفی می تواند داشته باشد. برخی می گویند که سنگ گرد نشانه قبر، چاه یا مکمل دفینه است. برخی دیگر می گویند که سنگ گرد نشانه درب مثلثی دفینه است.

جستجوی کاربران برای این مقاله:

 • تصاویر جوغن
 • جوغن شناسی
 • جوغن در مسیر حفاری
 • جوغن سنگی
 • جوغن در دفینه
 • سنگ گرد در حفاری نشانه چیست
 • جوقن چیست