آتشباری معدن چیست؟

آتشباری معدن ، یکی از مرحله های تولید در معادن با فضای باز و روباز میباشد، که به عملیات چالزنی و آتشباری معدن معروف است.

در موقع انفجار تمام انرژی ماده منفجره جهت رسیدن به اهداف مورد نظر نخواهد شد و انفجار علاوه بر محدوده مدنظر بر منطقه با وسعت زیادی در اطراف محل انفجار نیز اثر گذار خواهد بود. که اکثر این اثرات، مخرب و نامطلوب می باشند.

از معایب آتشباری معدن می توان به پرتاب سنگ، لرزش زمین و عقب زدگی اشاره کرد که مهمترین پدیده های مخرب ناشی از آتشباری معدن می‎ باشند.

به منظور کنترل و پیش‎بینی عوارض مخرب و اجتناب ناپذیر و خطرناک ناشی از آتشباری معدن لازم است ابتدا عوامل موثر بر این فرآیند بزرگ، مانند خصوصیات سنگ، پارامتر مربوط به مواد منفجره و مشخصات هندسی این شبکه انفجار باید شناسایی شوند.

با ما در این مطلب از آرمیکو همراه باشید تا طالاعات جامع تری در ارتباط با آتشباری معدن در اختیارتان قرار دهیم.

آتشباری معدن به چه صورت است؟

با توجه به تعداد پارامتر موثر در عملیات آتشباری معدن و عدم در نظر گرفتن همزمان این پارامترها در روابط تجربی موجود، رویکرد جدید استفاده از متدهای نوین مانند شبکه‏ عصبی (ann)، الگوریتم و روش ژنتیک (ga)، روش تقسیم بندی حداکثر احتمال (mlc) و غیره می ‏باشند.

روش‏ های فوق علاوه بر دقت کاربردی لازم در طراحی، از سرعت زیاد و سهولت کاربرد برخوردار خواهد بود.

بر اساس تجربه و نتایج بدست آمده در عملیات آتشباری معدن و چالزنی معدن های مس سرچشمه و سونگون می توان دریافت که شبکه عصبی مصنوعی می تواند به طور موثر و تاثیرگذاری برای طراحی یک الگو انفجار جهت جلوگیری از وقوع عوارض مخرب و نامطلوب مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین می توان دریافت که پارامتر فاصله محل انفجار تا محل ثبت لرزه، خرج بر تاخیر، خرج ویژه، با بیشترین چال منفجر شده در هر تأخیر، تاثیرگذارتر از میزان تاخیر بین ردیف‎ها بر لرزش زمین می باشد.

در ضمن پارامتر 1-خرج ویژه، 2-ضخامت بار سنگ، 3-خرج بر تاخیر و 4-طول گل گذاری به ترتیب بیشترین تاثیر را در میزان پرتاب سنگ دارند و پارامتر 1-ضخامت بار سنگ، 2-خرج ویژه و 3-خرج بر تاخیر نیز به ترتیب بیشترین تاثیر را در میزان عقب زدگی ناشی از آتشباری معدن داشته اند.

محققان هدف از انجام آتشباری معدن را کم‌کردن هزینه‌ و افزایش راندمان تولید میدانند.

در هر نوبت آتشباری معدن، هزینه‌هایی شامل خرید مواد ناریه، حفاری، حمل و انجام انفجار توسط شرکت های دارای صلاحیت را باید مدنظر قرار دهیم.

مطلب پیشنهادی: معدن چیست

نکات ایمنی عمومی در آتشباری معدن

در هنگام حفر چال باید رعایت نکات زیر را رعایت کرد تا باعث کاهش تلفات و احتمال صدمه به افراد و ماشین آلات گردد:

  1. چالزنی باید مطابق قوانین و سیاست موجود شرکت انجام گیرد.
  2. کارشناسان باید آموزش کافی دیده و دفترچه راهنما ماشینی را که با آن کار می کنند را به دقت مطالعه کرده باشند.
  3. باید مرتب به اعضای گروه چالزنی و آتشباری معدن، لوازم ایمنی مانند کلاه ایمنی، ماسک، چکمه، دستکش، عینک و غیره داده شود. کارکنان آتشباری معدن باید لباس‌ تنگ و چسبان بپوشند تا از گیر کردن بخش‌های نازک و شل لباس در قسمت‌هایی که محرک ماشین آلات است، پیشگیری کنند.

نکات ایمنی دیگر

باید شرایط خوبی را برای لوازم محافظ پرسنل و ماشین آلات آن‌ها محیا کرد. در غیر اینصورت به کارکنان اجازه شروع چالزنی داده نخواهد شد.

سیستم محافظ ماشین باید مدام در مدار باشد و قطع نشود تا از حوادث مترقبه و آسیب به دستگاه و پرسنل محافظت گردد.

دستگاه هایی نظیر کمپرسورها روی دستگاه چالزنی و آتشباری معدن باید مجهز به آتش خاموش کن و جعبه کمک‌های اولیه باشند و کارشناس دستگاه باید طرز استفاده از آن‌ها را کاملا بلد باشد.

مطلب پیشنهادی: قیمت حفاری چقدر است؟

اگر شرایط و موقعیت کاری نامناسب باشد، از بکارگیری دستگاه باید خودداری کرد.

زنگ و هشدارهای خطر روی پنل کنترل باید حتما نصب گردد که در شرایط غیر عادی هشدارهای لازم را اعلام کنند. تابلوهای مشخص و قابل رویت مناسبی باید نصب شوند تا اهمیت ایمنی کار همیشه در دیده بان افراد و پرسنل قرار داده شود که خود تذکری بر ایمنی کار می باشد.

آتشباری معدن به چه صورت است؟

پرسنل گروه باید آمادگی مواجهه با هر خطر احتمالی را داشته باشند و روش‌های مقابله با آن‌ها را بدانند که در صورت مواجهه با خطر از کجا کمک بگیرند. چالزن باید تمام دستگاه چالزنی را کنترل کند.

مطلب پیشنهادی: حفاری وایرلاین

اپراتور آتشباری معدن باید سطح تمام مایعات دستگاه را مدام کنترل کند و نقاط مشخصی را که در دفترچه راهنما مشخص شده را تمیز و روغن کاری کنند. اپراتور دستگاه باید کم شدن سوخت یا مایعات دیگر را مدنظر داشته باشد و مخازن را مطابق دفترچه سرویس کنند.

مطلب پیشنهادی: دستگاه کمپرسور چیست؟

کلام پایانی

ما در این مطلب از آرمیکو سعی کردیم هر آنچه در رابطه با آتشباری معدن وجود دارد خدمت شما عزیزان شرح دهیم. امیدواریم مطالب خوبی در اختیارتان قرار داده باشیم.

آتشباری معدن چیست