حفاری چیست؟

معنی حفاری چیست ؟ کندن (حفر) و رسیدن به هدف مورد نظر (آب، نفت و..) را حفاری می گویند. حفاری استخراجی و حفاری اکتشافی چیست؟ ماشین آلات و تجهیزات حفاری کدام هستند؟

کندن زمین برای دستیابی به یک هدف خاص را حفاری (drilling) می­نامند. کاری که انسان سال­ها به­ صورت غریزی یا ­برنامه ­ریزی شده و هدفمند انجام داده است تا به آنچه می­خواهد دست پیدا کند، حفاری می گویند. البته حفاری یک کار حساب شده، پیچیده، سخت، هزینه ­بر و زمان ­بر است که در صورت انجام صحیح، نتایج و دستاوردهای بزرگی به­ همراه دارد. آدمی تاکنون بسیاری از اکتشافات خودش را مدیون این کار بوده، کاری که شما در این مقاله با انواع آن، تجهیزات و ماشین آلات حفاری و مفهوم حفاری چیست آشنا خواهید شد.

آشنایی با مفهوم حفاری چیست

نهایت تخصص در حفاری معدن

انجام حفاری (drilling) در معدن نیازمند اقدامات خاصی است؛ زیرا برای نفوذ در سنگ و خرد کردن آن بایستی چال­های انفجاری را حفر کرد و مواد منفجره را در داخل آن‌ها قرار داد. منفجر کردن این چال­ها باعث خرد شدن سنگ­ ها می­شود و اینگونه کار حفر معدن شکل اصلی را به خودش می­گیرد. محاسبات مهندسی برای انفجار و سایر مراحل در حفر معدن را می­توان از پیچیده­ ترین روش­ ها دانست که در نهایت، حفر معدن را ممکن می­سازد.

پیش از این­که به انواع روش­های حفاری مانند حفاری استخراجی و حفاری اکتشافی بپردازیم، ضرورت دارد تا خیال شما را از نظر وجود یک برند معتبر در حوزه ساخت تجهیزات و ماشین ­آلات حفاری راحت سازیم.

تخصص در حفاری

برند برتر در طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات حفاری چیست؟

واقعیت این است که نگاه به حفاری باید یک نگاه کاملا علمی و فنی باشد، زیرا انجام این کار براساس محاسبات ویژه صورت می گیرد. هنگامی که حفاری در معدن صورت می­گیرد، این محاسبات علمی بسیار پررنگ­تر می ­شوند، زیرا ایمنی در اینجا حرف اول و آخر را می­زند.

آنچه مسلم است، انجام اقدامات فنی و مهندسی حفاری نیازمند در اختیار داشتن ماشین­ آلات و تجهیزات ویژه است. اینجاست که صحبت از یک شرکت کاملا تخصصی به میان می­ آید. آرمیکو؛ نامی است که در حوزه طراحی و تولید ماشین آلات و تجهیزات حفاری، یک برند سرشناس محسوب می­شود. طراحی و ساخت دستگاه­ های حفاری در سنگ، دستگاه کرگیری (نمونه گیری و کرگیری)، چکش­ حفاری DTH درون چاهی (D.T.H Hammer) ، دستگاه حفاری دریل واگن، دریل واگن­ های چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی، ملزومات و ابزارآلات حفاری و موتورهای بادی پیستونی و پره­ ای را به بهترین شیوه انجام می­دهد.

شرکت آرمیکو برای طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات حفاری از جدیدترین تکنولوژی ها (دوره آموزشی تکنولوژی حفاری) بهره می برد و دقت در طراحی و افزایش ضریب این دقت در ساخت ماشین آلات و تجهیزات، موضوعی است که آرمیکو را به یک شرکت پیشتاز در حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات حفاری تبدیل کرده است.
شركت مهندسی “آرمان مهارت يكتا” مجموعه صنعتی است كه از سال 1378 فعاليت خود را در بخش توليد ماشين آلات و تجهيزات حفاری آغاز کرده است و محصولات و تولیدات این شرکت با نام تجاری “آرمیکو” ارائه می شود. طراحی و توليد ماشين آلات حفاری برای کار در معادن، تونل ها، سدها و پروژه های راه سازی، ژئوترمال، چاله های ارت و حفاری نیلینگ، توليد ابزارآلات و تجهيزات حفاری مانند راد حفاری، شانک و کوپلینگ بوش حفاری و پاورهد، طراحی و توليد ماشين آلات مغزه گيری و نمونه‌گيری (کرگیری) (coring)، مشاركت در اجرای پروژه های حفاری اكتشافی و نمونه گيری، مشاوره درباره انتخاب ماشین آلات و تجهیزات حفاری و همچنین انتخاب روش های حفاری متناسب با پروژه های خاص، مجموعه ای از خدمات شرکت آرمیکو محسوب می شود.

پیشنهاد مطالعه: نیلینگ چیست؟
برای برقراری ارتباط با شرکت آرمیکو می توانید با شماره 66007071 – 021 تماس بگیرید. این شرکت مهندسی در تهران، باقرشهر، خیابان زارعی، پلاک ۱۷/۱ قرار دارد. اما محصولاتش در تمامی سرزمین پهناور ایران وجود دارد و صنعت حفاری به نوعی با نام آرمیکو گره خورده است.
اکنون که با یک برند معروف و سرشناس در حوزه حفاری آشنا شده اید، وقت آن است که شما را با دو مقوله حفاری استخراجی و حفاری اکتشافی آشنا کنیم.

معرفی شرکت آرمیکو

مهم و اساسی مانند حفاری اکتشافی

به عنوان مقدمه درباره حفاری اکتشافی چیست باید گفت که حفاری در معادن فقط برای استخراج صورت نمیگیرد، بلکه پیش از استخراج یا به هنگام استخراج، برای اکتشاف نیز انجام می پذیرد. بنابراین، حفاری اکتشافی نیز نوع مهمی از حفاری است.
برای آشنایی بیشتر با حفاری اکتشافی باید گفت که این امکان وجود دارد که حفاری اکتشافی برای پی بردن به وجود کانی (mineral exploration) یا ماده معدنی یا به برای پی بردن به شرایط کیفی سنگ ها صورت گیرد. با توجه به بالا بودن هزینه و قیمت حفاری اکتشافی و بعضی از مشکلات فنی توصیه میشود که هر دو گروه متخصصانی که به دنبال کشف کانی یا در جستجوی کشف شرایط کیفی سنگ ها هستند، مطالعات خودشان را همزمان شروع کنند.

اشنایی با حفاری اکتشافی

حفاری استخراجی چیست؛ یک پیش شرط ضروری

جدا از بعضی استثناها، هنگام استخراج تمامی معادن نظیر استخراج سنگ های ساختمانی یا برداشت برخی از سنگ های سست، حفاری بخش مهمی از عملیات ضروری به حساب می آید؛ به این نوع از حفاری production drilling یا حفاری استخراجی گفته میشود.
البته حفاری استخراجی نیازمند یک نوع دیگر از حفاری به نام حفاری اکتشافی است که شما با این نوع نیز آشنا شده اید. نکته قابل تامل این است که حفاری استخراجی در هنگام استخراج برای گسترش سینه کار انجام می‌شود. در واقع، از این راه برای تعیین حدود ماده معدنی استفاده می‌شود. چال زنی برای انفجار نیز از طریق حفاری استخراجی انجام می‌شود. البته هزینه حفاری استخراجی در ایران بالاست.
علاوه بر حفاری استخراجی و حفاری اکتشافی، حفاری برای کارهای تکنیکی (technical drilling) مانند حفاری برای تزریق سیمان در داخل درزه ها، حفاری برای خارج کردن گازها از لایه زغال یا حفاری به منظور منجمد کردن آب در داخل طبقات نیز صورت می گیرد. بنابراین، عملیات حفاری در زمینه های مختلف مهندسی و علوم کاربرد وسیعی دارد. امروزه پیش از 95 درصد حفاری ها به روش مکانیکی (mechanical drilling)، ماشین های ضربه ای (percussive drills)، چرخشی (rotarydrills) و ماشین های ضربه ای چرخشی انجام میگیرد.

اشنایی با حفاری استخراجی

لازم است که در انتهای این مطلب، قدری هم درباره دستگاه های حفاری اطلاعات کسب کنید. این دستگاه ها با توجه به هدفی که از حفاری مدنظر قرار دارد و همچنین تنوع در روش های حفاری، حدود 9 مدل دستگاه حفاری برای حفاری چاه آب، نفت، مطالعات ژئوتکنیکی، حفر چاه های انفجاری و مطالعات اکتشافی استفاده می شود.
حفاری اکتشافی به روش RC، حفاری چند جهتی یا Directional Drilling Core، دستگاه‌های حفاری چند منظوره (Multipurpose Drill Rigs) و دستگاه‌های حفاری خاص (دستگاه حفاریل دریل واگن)، جدیدترین روش‌های مورد استفاده در حفاری اکتشافی را ارائه می دهند.

مفهوم حفاری چیست