همه چیز درباره مته حفاری و انواع آن

در صنایع و تجهیزات حفاری از مهم‌ترین قطعاتی که در عملیات‌های گوناگون کاربرد دارند، مته حفاری می‌باشد. در حقیقت، مته حفاری از اصلی‌ترین اجزای یک دستگاه حفاری به شمار می‌رود. در این مقاله به کاربرد، انواع و نوع عملکرد مته حفاری خواهیم پرداخت.

مته حفاری و انواع آن

مته حفاری به قسمت پایین رشته حفاری وصل می‌شود و به وسیله این مته می‌توان زمین یا سطح مورد نظر را حفر یا سوراخ کرد. نوع مته در سرعت، قدرت و دقت حفاری تاثیر زیادی دارد. به طور کلی مته حفاری دارای سه نوع اصلی کاج غلتان، تیغه ثابت و مته با کاربرد ویژه است.

پیشنهاد مطالعه: انواع کمپرسور

مته چرخشی یا کاج غلتان:

این نوع مته دارای تیغه تیز و برنده می‌باشد. مته حفاری مخروطی چرخشی بر روی یک یا تعدادی مخروط قرار می‌گیرد. معمولا تعداد این مخروط‌ها سه عدد است اما به تعداد مخروط‌هایی که مته حفاری دارا می‌باشد، کاربرد آن متفاوت خواهد بود. برای مثال مته‌ای که دارای یک مخروط است، برای مواردی مثل سنگ‌های شکاف‌دار استفاده می‌شود و مته‌هایی که دارای دو مخروط‌ هستند برای حفاری‌های طبقات نرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور کلی این نوع مته حفاری به دو دسته دندانه فولادی و مته دکمه‌ای یا اینزرتی کاربید تنگستنی تقسیم‌بندی می‌شود.

مته حفاری فولادی:

در این نوع مته‌ها دندانه فولادی روی کاج‌ها توسط تراشکاری، ایجاد شده‌اند.

مته‌های اینزرتی کاربید تنگستنی:

این نوع مته حفاری دارای مخروط دوار می‌باشد. از این نوع مته برای حفاری در شکننده‌ترین طبقات زمین استفاده می‌شود که بسیار کار مشکلی است.

دندانه‌ها روی مخروط‌ها تراشیده شده‌اند و یا از جنس کاربید تنگستن به مخروط‌ها متصل می‌شوند. همانطور که احتمالا می‌دانید کاربید تنگستن از فولاد گران‌تر است ولی از آن‌جایی که این نوع مته حفاری کاربرد بیشتری دارد، این تفاوت قیمت را توجیه می‌کند.

انواع مته حفاری

مته تیغه ثابت:

این نوع مته قطعات برنده ثابتی دارد که به بدنه مته متصل می‌شود و به جای مخروط‌های جدا از هم، بدنه و سری ثابت دارند. مته حفاری تیغه ثابت خود به دو دسته مته‌های الماسی و مته‌های تیغه فولادی دسته‌بندی می‌شوند.

مته تیغه فولادی:

این مته دارای دو نوع drag bits و steel cutter است که برای سازنده‌های نرم و سخت است.

مته الماسی:

این مته دارای 150 نوع می‌باشد و روی بدنه آن ذرات بسیار ریز الماس وجود دارد و از آنجایی که مقاومت الماس بسیار بالاست برای حفاری‌های سخت، از این نوع مته حفاری استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط: حفاری چرخشی چیست؟

مته با کاربرد ویژه

ین مته‌ها برای اهداف گوناگون تولید می‌شوند و دارای انواع مته‌های نامتقارن، مته‌های ضدانحراف و مته برای عملیات کنارگذر می‌باشد.

مته نامتقارن:

این نوع مته حفاری برای حفر چاه‌ها مناسب است.

مته ضد انحراف:

این نوع مته پیشرفته‌ترین نوع در بین مته‌های حفاری است که برای حل مشکل حرکت گردابی کاربرد دارد. سرعت این نوع مته حفاری نسبت به سایر انواع مته حفاری بیشتر است چراکه انرژی تلف شده کمتری نسبت به دیگر مته‌های حفاری دارد.

مته مناسب عملیات کنارگذر:

این مته بر روی موتورهای درون چاهی و توربین‌ها نصب می‌شوند و اطراف لوله‌های حفاری  که شکسته شده‌اند یا درون چاه گیر کرده‌اند را حفاری می‌کنند.

دسته‌بندی طراحی مته حفاری بر اساس عملکرد

مته حفاری معمولا به چهار صورت طراحی می‌شود:

  1. مته خراش دهنده و خرد کننده
  2. مته برنده و خراش‌انداز
  3. مته‌های خراش‌انداز و برنده به طور همزمان
  4. مته ضربه زننده و کوبنده
مته تیغه ثابت

قطر مته

قطر مته حفاری معمولا از 5 تا 90 سانتی متر (2 تا 36 اینچ) است. در انتخاب نوع مته حفاری باید به محیطی که قرار است در آن‌جا عملیات حفاری را انجام دهیم دقت کنیم.

خرید تجهیزات حفاری از مجموعه صنعتی معدنی آرمیکو

گروه صنعتی معدنی آرمیکو با بیش از 30 سال سابقه در طراحی و تولید انواع تجهیزات و ماشین‌آلات حفاری مطابق با نیاز مشتری، آماده خدمت‌رسانی به شما و فروش انواع مته حفاری ثابت یا غلتان است. شما می‌توانید برای مشاوره و خرید تجهیزات حفاری معدن با کارشناسان ما در مجموعه آرمیکو تماس حاصل فرمائید.

پایین مته حفاری