کرگیری بتن

در این مقاله ما قصد داریم در مورد کرگیری بتن و انواع روش های کرگیری صحبت کنیم. همچنین به معرفی دستگاه هایی که به کمک آن ها می توان کرگیری را انجام داد نیز خواهیم پرداخت. همانطور که میدانید بتن یکی از مهمترین ابزار و مصالحی می باشد که امروزه در صنعت ساختمان سازی و راه سازی و پل سازی استفاده می شود. هر چه کیفیت بتن استفاده شده بالاتر باشد سازه ی به دست آمده نیز کیفیت بالاتری خواهد داشت. برای دستیابی به کیفیت بتن موجود از یک سری آزمایشات خاص استفاده می شود. به کمک آزمایشات مذکور کارشناسان متوجه می شوند که بتن ریخته شده دارای چه کیفیتی می باشد. انجام این آزمایشات ممکن است قبل از بتن ریزی یا بعد از بتن ریزی صورت گیرد. فرایند کرگیری، عملیاتی می باشد که بعد از ریختن بتن انجام می شود.

کرگیری-از-بتن-افقی

معرفی کرگیری

کلمه ی کرگیری در لغت به معنی مغز چیزی را مشخص کردن می باشد. در واقع کرگیری یعنی مغز گرفتن از چیزی. همانطور که در بالا ذکر کردیم یکی از انواع مصالح مهم که در ساخت و ساز انواع سازه ها استفاده می شود، بتن می باشد. برای این که به کیفیت بتن ریخته شده پی برده شود، یا این که برای هر هدف خاص دیگری که مورد نظر فرد می باشد می توان از بتن کرگیری را انجام داد. به طور مثال برای به دست آوردن انواع مقاومت یک بتن که می تواند شامل مقاومت فشاری، مقاومت خمشی و مقاومت کششی می باشد از این روش استفاده نمود. همچنین برای پی بردن به میزان بتن ریخته شده در قسمت های مختلف یک سازه مثل فونداسیون، تیرها، دال ها و غیره می توان عمل کرگیری بتن را انجام داد. البته امکان دارد کرگیری برای فعالیت های دیگری نیز به کار رود. به طور مثال در صورتی که نیاز است روی یک سازه ی بتنی یک وسیله ی دیگر را نصب کنند بهترین روش برای نصب این وسیله می تواند انجام فرایند مذکور باشد. به طور کلی فرایند کرگیری بعد از ریختن بتن انجام می شود. در این فرایند از بتن مورد نظر یک مغز یا هسته تهیه می کنند. فرایند مذکور به وسیله ی دستگاه های ویژه ای که مخصوص این کار هستند انجام می شود.

کرگیری-از-بتن-عمودی

کرگیری بتن چگونه انجام می شود؟

برای این که فرایند کرگیری بتن انجام شود، دستگاه های بسیار قدرتمندی نیاز می باشد. زیرا طی فرایند انجام شده در نهایت بتن سوراخ می شود به همین دلیل به دستگاه های قدرتمندی نیاز است. دستگاه های مختلفی برای کرگیری بتن مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی دستگاه هایی که برای این کار استفاده می شوند با توجه به وزن و قدرتی که دارند و نیز با توجه به کاربردشان در اندازه های متفاوت طراحی و ساخته می شوند. برخی از انواع دستگاه کرگیری بتن کوچک و قابل حمل با دست می باشند اما برخی دیگر بسیار سنگین بوده به طوری که برای استفاده از آن نیز به یک نیروی مکانیکی قوی نیاز است. همچنین با توجه به اندازه ی دستگاه می توان از منابع مختلفی برای تامین نیروی مورد نظر آن استفاده نمود. به طور مثال بنزین، برق و غیره. برای کرگیری از بتن ابتدا باید محل دقیق انجام این کار را مشخص کرد، پس از آن با توجه به این که هدف از تهیه ی این فرایند چیست می توان از مته های مختلفی استفاده نمود. برای شروع کار ابتدا چند سوراخ در بتن مورد نظر ایجاد کرده تا بتوانید پایه های دستگاه گرگیری را روی آن ها محکم کنید. بعد از محکم کردن پایه های دستگاه، موتور روی آن قرار داده می شود. البته لازم به ذکر است که برخی از دستگاه ها دارای پایه می باشند و ضرورتی به انجام این مرحله ندارند. بعد از آماده شدن دستگاه، آن را به منبع انرژی مورد نیاز متصل می کنیم و فرایند کرگیری بتن را آغاز خواهیم نمود. لازم به ذکر است که در این فرایند وجود آب ضروری و مهم می باشد. یکی از فواید آب برای این دستگاه خنک نگهداشتن مته می باشد. بعد از اینکه مته به عمق مورد نظر برسد، دستگاه به طور خودکار خاموش خواهد شد. با توجه به نسبتی که بین عمق و ضخامت بتن وجود دارد شما می توانید مغزه را یا به وسیله ی مته خارج کنید یا این که از ابزار دیگری برای خارج کردن آن از سوراخ ایجاد شده استفاده کنید.

کرگیری-بتن

انواع دستگاه کرگیری بتن

دستگاه های کرگیری بتن را با توجه به کاربردی که می توانند داشته باشند و انرژی که مصرف می کنند و نیز با توجه به نوع مته ای که استفاده می کنند، به چند دسته ی مختلف تقسیم می شوند. اگر بخواهیم دستگاه های کرگیر بتن را با توجه به نوع کاربردی که دارند تقسیم بندی کنیم، به دو دسته تقسیم خواهند شد. دستگاه هایی که برای هسته گرفتن از بتن استفاده می شوند یا دستگاه هایی که فقط برای سوراخ کردن بتن مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به انرژی که این دستگاه های مصرف می کنند نیز می توان آن ها را به چهار دسته ی الکتریکی، بادی، هیدرولیکی و بنزینی تقسیم نمود. همچنین با توجه به نوع مته  استفاده شده در این دستگاه ها، می توان آن ها را به دو دسته ی کرگیر کاربیدی و کرگیر الماسی تقسیم نمود. به طور کلی استفاده از دستگاه های کرگیر با مته های الماسی رایج تر می باشد.

دستگاه-کرگیری

توجه به برخی نکات برای انجام عملیات کرگیری بتن

با توجه به این که فرایند مذکور یک فرایند سخت و کاملا تخصصی می باشد بهتر است توسط افراد متخصص انجام گیرد. با این کار میزان آسیب های وارده به حداقل خواهد رسید. همچنین توجه و رعایت نکات ایمنی در انجام این فرایند بسیار اهمیت دارد، زیرا کار با دستگاه های کرگیر بتن دشوار بوده و نیازمند تمرکز می باشد. نکته ی مهمی که باید برای کرگیری بتن به آن توجه داشته باشید. نوع بتنی است که باید از آن کرگیری را انجام داد. به طور مثال کرگیری بتن های مسلح و غیر مسلح کاملا متفاوت خواهد بود. برای کرگیری از بتن هایی که مسلح هستند دقت زیادی باید به خرج داد و همچنین بهتر است قبل از انجام کار محل مورد نظر به وسیله ی اسکنرهای مخصوص اسکن شود تا کمترین آسیب به سازه وارد گردد.

کرگیری
کرگیری-بتن-زیر-صفحه